لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

وزیر بهداشت امریکا استعفا می دهد


وزیر بهداشت دولت اوباما
وزیر بهداشت دولت اوباما
کاتلین سبلیوس وزیر بهداشت و خدمات انسانی دولت اوباما روز جمعه استعفای خود را از این سمت اعلام خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری های معتبر آمریکایی، قرار است رئیس جمهوری آمریکا، سیلویا بورول، مدیر دفتر مدیریت و بودجه را به عنوان جانشین او اعلام کند.

خبرگزاری اِبی سی به نقل از گفته دو مقام ارشد اجرایی و یک شخص نزدیک به خانم سبلیوس، می نویسد وزیر بهداشت یک ماه پیش به باراک اوباما گفته بودکه پس از اعلام شمار ثبت نام کنندگان در قانون معروف به لایحه خدمات بهداشتی اوباما، یا قانون«درمان قابل پرداخت» از مقام خود کناره خواهد گرفت.

در زمینه جانشینی خانم سبلیوس، کاخ سفید همواره نگران یافتن کسی بود که بتواند تایید لازم را بگیرد. خانم بورول سال گذشته توانست با نتیجه آرای ۹۶ به صفر به عنوان مدیر دفتر بودجه انتخاب شود.

روز پنجشنبه خانم سبلیوس در کنگره آمریکا اعلام کرد که در همین هفته ۴۰۰ هزار فرد دیگر در برنامه بیمه درمانی مربوط به قانون اوباما ثبت نام کرده اند و به این ترتیب تعداد کل ثبت نام کنندگان به هفت و نیم میلیون نفر رسیده است.

او که در کمیسیون دارایی سنا سخن می گفت، افزود «انتظار می رود که این عدد همچنان افزایش یابد.»

هفته گذشته دولت امریکا تعداد ثبت نام کنندگان تا اول ماه آوریل را ۷ میلیون و یکصد هزار نفر اعلام کرده بود.

یکی از مقام های وزارت بهداشت آمریکا در بیانیه ای خانم سبلیوس را به خاطر اقدام هایش در زمینه گسترش بیمه سلامت روانی، پیشبرد تحقیقات بهداشتی و رهبری اش در اعمال قانون بهداشت قابل پرداخت ستود و گفت خانم سبلیوس همواره کارخود در وزارت بهداشت را بامعنی ترین کار زندگی خود نامیده است.

به گفته این مقام رسمی، «خانم سبلیوس در پایان این فصل از خدمات خود میل دارد مراتب قدردانی بی نهایت خود را از پرزیدنت اوباما اعلام کند. او به دست اوردهای تاریخی این دولت افتخار می کند.»

سبلیوس پیشتر فرماندار ایالت کانزاس و از جمله اولین حامیان رئیس جمهور در سال ۲۰۰۸ بود. حمایت او از اوباما در برابر هیلاری کلینتون کمک بسزایی به پیروزی اوباما در دور اول رقابت های انتخاباتی او کرد.

با این حال باراک اوباما به رغم علاقه ای که همواره به سبلیوس داشته از آشفتگی هایی که در راه اندازی وب سایت طرح بهداشت اوباما پیش آمد، خشمگین بود و در خفا او را ملامت کرده بود.

با این حال اوباما به صورت علنی و به رغم شرمساری های ناشی از این قصور، همواره درکنار وزیرش ایستاد و در برابر فشارها برای برکناری او مقاومت کرد.

اوباما در مصاحبه روز ۷ نوامبر با ان بی سی نیوز گفت: «کاتلین سبلیوس نه برنامه نویس کامپیوتر است و نه متخصص فن آوری.»

کاتلین سبلیوس نیز در همه کمیسیون های کنگره خود را تنها مسئول نابسامانی های وب سایت اعلام کرد.

جمله معروف او در اولین جلسه ادای توضیح در کمیسیون انرژی و تجارت مجلس نمایندگان چنین بود: «مرا پاسخگوی این افتضاح بدانید. من مسئول آن هستم».

اندکی پس از انتشار خبر استعفای سبلیوس، رینس پریبوس، جمهوری خواه و رئیس کمیسیون ملی، فرصت را غنیمت شمرد تا بگوید: «هنوز قراراست با مشکلات عدیده روبرو شویم».

پریبوس گفت: «هرکس که جانشین وزیر بهداشت و خدمات انسانی بشود آشفته بازاری را تحویل خواهد گرفت- هزینه ها بالا خواهد رفت، خانواده ها پزشکان خود را ازدست خواهند داد، و دخالت های دولت کمر اقتصاد را خم خواهد کرد... طرح بهداشت اوباما همچنان فاجعه بار خواهد بود و همچنان به آمریکاییان سخت کوش آسیب خواهد زد».

به نوشته رویترز در حالی که اوباما و دمکرات هایش می کوشند در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر مجلس سنا – که طرح بهداشت اوباما سوژه اصلی آن خواهد بود - کنترل را به دست گیرند، رفتن خانم سبلیوس می تواند چماق برقی را از دست منتقدان جمهوری خواه او در آورد.

روز جمعه در ساعت ۱۱ و نیم صبح به وقت واشنگتن به هنگام اعلام استعفای وزیر بهداشت، خانم سبلیوس در کنار او خواهد بود.
XS
SM
MD
LG