لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

مبارزه با فقر و تامین بازنشستگی، اولویتهای بودجه ۲۰۱۵ آمریکا


رئيس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، به عنوان بخشی از طرح بودجه سالانه خود، خواستار تخفيف مالياتی بيشتر برای کارگران کم درآمد شد.

اوباما بناست به طور رسمی از طرح هزینه های پیشنهادی ۲۰۱۵ خود در سخنرانی روز سه شنبه در واشنگتن پرده بردارد. رئيس جمهوری با گسترش «لايحه اعتبار مالیات بر درآمد» قصد دارد بخشودگی مالیات بر درآمد را به بیش از ۱۳ میلیون آمریکایی بدون فرزند تعميم دهد.

لايحه اعتبار مالیات بر درآمد، برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ توسط رئیس جمهوری وقت، جرالد فورد، به امضا رسید. رئيس جمهوری رونالد ريگان در دهه ۱۹۸۰ به عنوان «بهترین برنامه ضد فقر، بهترين طرفدار خانواده، و بهترين اقدام کارآفرينانه که از کنگره صادر شده است» بطور قابل ملاحظه ای آن را گسترش داد.

با این حال، اين برنامه در سال های اخیر در کشمکش های سياسی اغلب مورد حمله قرار گرفته است. گاهی اوقات به طور ضمنی اما اغلب به صراحت دلیل حملات اينگونه عنوان می شود که چون اقشار کم درآمد ماليات نمی پردازند، يا به اندازه بقيه مردم نمی پردازند، بنابراين آنها انگيزه ای برای شرکت در پروسه سياسی و حمايت از اقداماتی که برای نفع عامه می شود ندارند. عده ای ديگر آن را به دليل تقسيم ثروت با کسانی که هرگز در عمر خود ماليات نپرداخته اند، اما هر ماه از دولت چک دريافت می کنند، مورد انتقاد قرار می دهند.

اوباما می خواهد کسانی که برای نگهداری از کودکانشان هزينه می پردازند را شامل برنامه بخشودگی مالياتی کند، برای کسانی که هزينه دانشگاهی دارند بخشودگی مالياتی را دايمی کند، و برای ميليونها کارگری که کارفرمايشان به آنها حقوق بازنشستگی نمی دهد، به طور خودکار حساب بازنشستگی ايجاد کند.

اوباما بمنظور پرداخت اين هزينه ها، خواستار حذف چندين دسته بخشودگی مالياتی برای آمريکائيان ثروتمند شده است.

طرح هزينه های بودجه پيشنهادی سال ۲۰۱۵ رئيس جمهوری، بازتاب اهداف در رسيدگی به نابرابری درآمد، و کاهش اختلاف گسترده بین ثروتمندترین و فقیرترین آمریکایی ها است.

به احتمال زیاد طرح اوباما توسط جمهوری خواهان که مجلس نمایندگان را در کنترل خود دارند رد خواهد شد، اما به عنوان نقشه راهی خواهد بود برای نامزدهای دموکراتی که خود را برای انتخابات ماه نوامبر کنگره آماده می کنند.
XS
SM
MD
LG