لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۵

رونمایی اوباما از طرح گشایش مراکز کاریابی


آقای اویاما در آستانه گشایش و آغاز فعالیت مراکز تازه کاریابی، این مراکز را چون آدم آهنی های عرصه کاریابی و اقتصاد آمریکا خواند.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که دو موسسه تازه تولیدی با هدف کارآفرینی در شهرهای شیکاگو و دیترویت گشوده خواهند شد.

باراک اوباما که شیکاگو را خانه خود می خواند، در پی راه هایی برای کاریابی برای شهروندان طبقه متوسط آمریکا و افزایش میزان دستمزد و مزایای آنهاست. آقای اوباما وعده داده که حتی در صورت تعلل کنگره، شخصا دست به کار شود و آن جا که می تواند، برای کمک به کاهش از رکودی که همچنان تاحدی گریبانگیر اقتصاد آمریکاست، وارد عمل شود و از اختیارات خود برای بهبود اوضاع بازار کار و بهبود وضع اقتصاد کشور بهره ببرد.

هر دو نهادی که آقای اوباما از آنها نام برده و قرار است به زودی گشایش یابند و فعال شوند، تحت نظر وزارت دفاع آمریکا اداره خواهند شد و برای راه اندازی و فعالیت آنها از ۱۴۰ میلیون دلار بودجه دولتی و ۱۴۰ میلیون دلار دیگر از محل بودجه دانشگاه ها و بخش خصوصی استفاده خواهد شد.

نهادی که در دیترویت فعال می شود، بر تولید فلزات سبک تمرکز خواهد کرد، و مرکزی که در شیکاگو افتتاح می شود، به تولید و فن آوری دیجیتال خواهد پرداخت و با همکاری شماری از محققان عرصه فن آوری فعال می شود.

چالش دولت اوباما برای راه اندازی مراکزی این چنین که با حمایت بودجه دولتی اداره شوند، متقاعد کردن کنگره آمریکا برای تصویب این دست بودجه ها بوده است. مجلس نمایندگان آمریکا که در آن اکثریت با جمهوری خواهان است که خواهان کاهش بودجه دولت و کوچکتر کردن مراکز دولتی هستند، با تخصیص بودجه برای گشایش و فعالیت مراکزی از این دست مخالفند.

باراک اوباما این طرح ها را سال گذشته (سال ۲۰۱۳) معرفی کرد و از آن زمان تلاش کرده آنها را فعال کند. مراکزی از این دست به گفته وی با الگوبرداری از فعالیت هایی این چنین در ژاپن، چین و آلمان در آمریکا گشایش می یابد و فعال خواهد شد.

وی می گوید حدود ۶۰ مرکز از این دست در آلمان فعالند. رئیس جمهوری آمریکا می گوید به رغم بهره برداری از این الگوی آلمانی، تلاش وی آن خواهد بود که بدون اتکا به فن آوری و روش های سیاستگذاری در کشورهای دیگر، این نوع مراکز را در آمریکا بگشاید و فعال کند.
XS
SM
MD
LG