لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۰

رأی سنا برای تمدید کمک دولتی به بیکاران


تظاهرات بیکاران در برابر کنگره برای تمدید مزایای بیکاری - واشنگتن، ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴
تظاهرات بیکاران در برابر کنگره برای تمدید مزایای بیکاری - واشنگتن، ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴

سنای آمریکا لایحه تمدید مزایای بیکاری را - که چهار ماه پیش تمام شده - تصویب کرد، ولی ممکن است مجلس نمایندگان آن را رد کند.

سنای آمریکا بالاخره بعد از ماهها تعلل، روز دوشنبه با ۵۹ رأی موافق در برابر ۳۸ رأی مخالف لایحه ای را به تصویب رساند که به موجب آن، پرداخت مزایای بیکاری برای افرادی که مدت زیادی بیکار بوده اند، تمدید می شود. این لایحه در مجلس نمایندگان – که ;کنترل آن با جمهوریخواهان است – مخالفان زیادی دارد؛ اما اگر تلاش دموکراتها برای تصویب نهایی لایحه با مخالفت جمهوریخواهان رو به رو شود، نمایندگان دموکرات در مبارزات انتخابات میان دوره ای از این مسأله علیه حزب جمهوریخواه استفاده خواهند کرد.
تا انتخابات میان دوره ای ۷ ماه باقی است، اما قانونگزاران از هم اینک آماده رقابت می شوند.

جمهوریخواهان بی وقفه قانون بیمه های درمانی آقای اوباما را هدف انتقاد قرار داده اند و خواهان راه حل بازار آزاد و رقابتی برای بیمه درمانی و دیگر چالش های پیش روی مردم شده اند.

پیام دموکرات ها عمدتاً اقتصادی و مردم پسند است که در آن بالابردن حداقل دستمزد و تمدید مزایای بیکاری برای افرادی که بیش از ۶ ماه است بیکار مانده اند، حرف اول را می زند.

سنای آمریکا با اکثریت دموکرات، لایحه تمدید مزایای بیکاری را روز دوشنبه تصویب کرد. هری رید رهبر اکثریت سنا به مجلس نمایندگان پیام داده که:
«امیدواریم نمایندگان جمهوریخواه مجلس قلبی رئوف و اندیشه ای قوی داشته باشند و بگذارند این لایحه از تصویب مجلس نمایندگان هم بگذرد. این لایحه اکنون در دست آنهاست. امید ما این است که آنها به فکر دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفری باشند که در سراسر کشور مدت هاست بیکارند؛ شاید که مردمی که در تقلای معاش هستند بالاخره به آسایش خاطری که شایستگی اش را دارند، برسند.»

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان، می گوید راه حل واقعی فراهم کردن مشاغل بیشتر است، نه تأمین مزایای بیشتر برای بیکاران:
«اگر قرار است که مزایای اضطراری برای بیکاران درنظر بگیریم، باید برای ایجاد مشاغل بهتر و دستمزد بالاتر در آمریکا کاری بکنیم. مسأله واقعی این است که اقتصاد کشور را دوباره به حرکت درآوریم.»

البته هر دو حزب دغدغه تأمین مزایای بیکاری را دارند. دین هلر سناتور جمهوریخواهد از ایالت نوادا – که بیکاری در آن همچنان بالاست – به تدوین لایحه کمک کرد. نمایندگانی از هر دو حزب که به تصویب لایحه کمک کردند می گویند هدفشان این است که مردم آمریکا بتوانند در بازار کاری که هنوز ضعیف است، دوام بیاورند.

سناتور دموکرات کوری بوکر می گوید بیکاران نیاز به کمک دارند:
«چک هایی که به مبالغ اندک برای بیکاران صادر می شود، اندکی ثبات به زندگی آنها می دهد تا بتوانند دنبال کار بگردند. با این چک ها، افراد بیکار می توانند بیمه اتوموبیلشان را پرداخت کنند، و خودشان را به محل مصاحبه های کاری برسانند. اقساط خانه شان را پرداخت کنند، تا سقفی بالای سرشان باشد، یا پول اجازه خانه شان را بپردازند.

اما مخالفان لایحه می گویند هدف اصلی دموکراتها آوردن رأی بیشتر در انتخابات آینده است.

میچ مکانل، رهبر اقلیت در سنا دموکراتها را متهم کرده که «آرا را برای نمایش» نگه داشته اند، و این کار نشان می دهد که آنها «فقط در فکر [انتخابات] چهارم نوامبر هستند.» چهارم نوامبر روز رأی گیری برای انتخاب یک سوم نمایندگان سنا، و کل اعضای مجلس نمایندگان است. در مقابل، دموکراتها هم نمایندگان جمهوریخواه مجلس را متهم می کنند که جلوی تصویب دهها طرح را در کنگره گرفته اند تا قانون بیمه درمانی آقای اوباما را لغو کنند.
XS
SM
MD
LG