لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

سارقان اینترنتی به قسمت‌های پخش نشده سریال «بازی تاج و تخت» دست یافتند


بازی تاج و تخت، از شبکه اچ بی او Photo: HBO
بازی تاج و تخت، از شبکه اچ بی او Photo: HBO

در یک حمله سایبری قسمت های پخش نشده «بازی تاج و تخت»‌ و «بالرز»، و ده ها فیلم و سریال دیگر شبکه کابلی «اچ. بی. او» HBO به سرقت رفت. کارشناسان می گویند وسعت این حمله هفت برابر حمله به کامپیوترهای استودیوی فیلمسازی سونی و کلمبیا پیکچرز در دو سال پیش بوده است. با این حال گفته شده کلیت نظام ایمیل‌های شبکه «اچ. بی. او» از دسترس سارقان در امان ماند.

بنا به گزارش «نیویورک تایمز»، «ریچارد پلبر»، مدیرعامل «اچ. بی. او.» روز چهارشنبه‌ در نامه‌ای خطاب به کارمندان، اعلام کرد که کلیت نظام ایمیلی شرکت، از خطر مصون مانده، ولی برآورد خسارات ناشی از این حمله سایبری، همچنان ادامه دارد.

آقای «پلبر» از جمله اعلام کرد در حال عقد قرارداد با یک شرکت کارشناسی است که به کارمندان «اچ. بی. او.» برای حراست و بازسازی حساب‌های بانکی و اعتباری، کمک کند.

مجله تخصصی «هالیوود ریپورتر» روز سه شنبه در یک گزارش اختصاصی نوشت شرکت «اچ. بی. او.» از اداره آگاهی فدرال (اف. بی. آی.) تقاضای کمک کرده.

Photo: HBO بازی تاج و تخت
Photo: HBO بازی تاج و تخت

افتضاح اخیر حمله سایبری به شبکه «اچ. بی. او.» تولیدکننده سریال محبوب «بازی تاج و تخت» و ده ها سریال وفیلم سینمایی دیگر، هفت برابر حمله مشابهی به شرکت سونی ارزیابی شد. یک و نیم تترابایت داده کامپیوتری از «اچ. بی. او.» به سرقت رفت، در حالیکه در حمله به شرکت سونی، در سال ۲۰۱۴، حجم داده های مسروقه، ۲۰۰ گیگابایت ارزیابی شد.

در پی انتشار فیلم کمدی «مصاحبه» در باره ترور «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، شرکت سونی علاوه بر فایل دیجیتال فیلم های جدید و پخش نشده، ایمیل های محرمانه «ایمی پاسکال» رییس استودیو را نیز از دست داد.

انتشار آنها در اینترنت و بعد در مطبوعات، به افتضاح مطبوعاتی بزرگی انجامید که استعفای او را در پی داشت.

چارلز دانس، در صحنه ای از فصل چهارم سریال بازی تاج و تخت Photo: HBO
چارلز دانس، در صحنه ای از فصل چهارم سریال بازی تاج و تخت Photo: HBO

بنا به گزارش هفتگی خبری «نیوزویک» چاپ نیویورک، آنچه حمله سایبری به «اچ. بی. او.» را هراسناک می‌سازد، این است که بنا به گفته منابع آگاه در «اچ. بی. او.»، سارقان هیچگونه باجی تقاضا نکرده‌اند که نشان می‌دهد انگیزه حمله، طمع مالی نبوده است، بلکه سارقان اهداف سیاسی نامشخصی را دنبال می‌کنند که تنها از انتشار داده‌های محرمانه مکاتبات داخلی شرکت و ایمیل‌ها، قابل دسترسی می‌تواند باشد.

«اچ. بی. او.» روز دوشنبه فاش کرد که در حمله سایبری، فایل های دیجیتالی اپیزودهای کامل سریال‌هایی چون «بازی تاج و تخت»، و «توپ‌زن‌ها» Ballers در باره پشت پرده قراردادهای مسابقات حرفه‌ای فوتبال آمریکایی، با شرکت «دوین جانسون»، و همچنین سناریوهای متعدد دیگر، به سرقت رفته است.

خبر حمله سایبری به «اچ. بی. او.» را روز دوشنبه برای نخستین بار، مجله «اینترتینمنت ویکلی» EW فاش ساخت و افزود که «هکرها» اعلام کرده‌اند که به زودی مطالب بیشتری از کامپیوترهای «اچ. بی. او.» منتشر خواهند کرد.

رسانه‌ها روز سه‌شنبه گزارش دادند که شرکت «گوگل» بلافاصله همکاری گسترده‌ای با شرکت «اچ. بی. او.» آغاز کرد که جلوی انتشار «لینک» اینترنتی سریال‌ها و فیلم‌های مسروقه از «اچ. بی. او.» را بگیرد. همکاری «گوگل» می تواند دسترسی کاربران به این آثار ثبت شده را محدود کند.

از سوی دیگر، پایگاه اینترنتی «هک نیوز» به نقل از «هکر» های شبکه «اچ. بی. او.» گزارش داد اپیزودهای ۳ و ۴ فصل هفتم مجموعه «بازی تاج و تخت»، به اضافه متن سناریوهای آنها، و همچنین اپیزودهای ۱ تا ۳ سریال «بالرز» و اپیزودهای ۱ و ۲ سریال کمدی «بری» که پخش آن هنوز شروع نشده، در اختیار هکرها قرار دارد. ازجمله دیگر برنامه‌های مسروقه، می‌توان به اپیزودهای ۲ و۳ سریال «اتاق ۱۰۴» و اپیزود دوم سریال «ناامن» اشاره کرد که هنوز پخش نشده‌اند.

علاوه بر این ها، داده‌های شخصی، حسابهای بانکی و رمزعبورهای «ویویان آیزنبرگ» که در حال حاضر معاون مدیرعامل در امور حقوقی شبکه «اچ. بی. او.» است، در میان داده‌های مسروقه، روی سایت‌های «هکر» قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG