لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

سفر رئیس جمهوری آمریکا به ژاپن برای شرکت در نشست سران گروه هفت


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در کنار فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، در آستانه برگزاری نشست گروه هفت در هیروشیما، ژاپن، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در کنار فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، در آستانه برگزاری نشست گروه هفت در هیروشیما، ژاپن، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

رهبران ایالات متحده، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن و اتحادیه اروپا در نشست گروه هفت قدرت بزرگ اقتصادی جهان شرکت دارند.

مقابله با اقدامات اقتصادی چین و حمایت از اوکراین در نبرد علیه تهاجم روسیه در کانون گفتگوهای گروه هفت خواهد بود.

به گزارش صدای آمریکا جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت برای شرکت در نشست سران کشورهای گروه هفت وارد ژاپن شد و پیش از شروع گفتگوها، با فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در هیروشیما، محل مذاکرات گروه هفت، دیدار کرد.

بایدن به کیشیدا گفت که ایالات متحده و ژاپن برای ارزش‌های مشترک، از جمله حمایت از اوکراین و پاسخگو کردن روسیه برای جنگ اوکراین، در کنار هم هستند.

او همچنین بر تعهد به منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و اطمینان از آزاد و باز بودن اقیانوس هند و آرام تاکید کرد: «آقای نخست وزیر، نکته اصلی این است که وقتی کشورهای ما در کنار هم بایستند، ما قوی‌تر خواهیم بود، و من معتقدم که کل جهان امن‌تر خواهد بود.»

بایدن مدت کوتاهی پس از فرود در ژاپن و پیش از دیدار با کیشیدا، به پایگاه هوایی «ایواکُنی» رفت و در آن جا با گروهی متشکل از حدود ۴۰۰ سرباز آمریکایی و ژاپنی دیدار کرد.

نشست امسال گروه هفت شامل رهبران ایالات متحده، کانادا، فرانسه، ژاپن، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و اتحادیه اروپا خواهد بود.

نخست وزیر ژاپن همچنین در تلاش برای تعامل با «جنوب»، گروهی از کشورهای غیرعضو را برای شرکت در این نشست جهانی دعوت کرده است.

این کشورها شامل استرالیا، برزیل، کومور، جزایر کوک، هند، اندونزی، کره جنوبی، اوکراین و ویتنام هستند. انتظار می‌رود رهبران در مورد استفاده چین از محدودیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری، و تحریم‌ها گفتگو کنند.

اقدامات احتمالی گروه هفت شامل کنترل صادرات و اعمال محدودیت برای سرمایه‌گذاری این کشورها در چین خواهد بود.

XS
SM
MD
LG