لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

سران گروه هفت در ژاپن بخش‌های انرژی و بازرگانی روسیه را تحریم می‌کنند


شرکت‌کنندگان در «نشست وزیران دارایی و روسای بانک مرکزی گروه۷» در نیگاتا، ژاپن به همراه خانواده‌هایشان (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲)
شرکت‌کنندگان در «نشست وزیران دارایی و روسای بانک مرکزی گروه۷» در نیگاتا، ژاپن به همراه خانواده‌هایشان (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲)

خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی به نقل از «مقامات آگاه» گزارش داد که سران گروه هفت قصد دارند در نشست این هفته خود در ژاپن، تحریم‌های روسیه را تشدید کنند و برای تحریم انرژی و بازرگانی روسیه گام‌هایی هدفمند بردارند.

بنا بر این گزارش، اقدامات جدید اعلام شده توسط رهبران گروه ۷ در جریان نشست‌های ۲۹ و ۳۱ اردیبهشت، فرار از تحریم‌ها توسط کشورهای ثالث را هدف قرار می‌دهد و تلاش می‌کند تولیدات آینده بخش انرژی و بازرگانی روسیه را، که حامی نیروهای نظامی روسیه است، تضعیف کند.

از سویی دیگر، مقامات ایالات متحده انتظار دارند اعضای گروه هفت رویکرد خود را نسبت به تحریم‌ها تنظیم کنند تا همه صادرات به روسیه به‌طور خودکار ممنوع شود، مگر آنها که در فهرست اقلام تاییدشده قرار می‌گیرند.

دولت بایدن قبلاً متحدان گروه هفت را تحت فشار قرار داده بود تا رویکرد تحریم‌های این گروه را - که امروز اجازه می‌دهد همه کالاها به روسیه فروخته شود، مگر اینکه صراحتا در لیست سیاه قرار گیرند - معکوس کنند. این تغییر می‌تواند گریز از رژیم تحریم را برای مسکو دشوارتر کند.

در حالی که متحدان آمریکا هنوز موافقت نکرده‌اند که رویکرد شدید‌تر را به طور گسترده اعمال کنند، مقامات آمریکایی انتظار دارند گروه هفت این رویکرد جدید را برای اعضای نظامی روسیه اتخاذ کنند که صادرات کلا به روسیه ممنوع است مگر اینکه در لیست تعیین شده قرار گیرند.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «شما باید انتظار داشته باشید که در تعداد کمی از موارد، به ویژه در رابطه با پایگاه‌های صنعتی - دفاعی روسیه، این تغییر در پیش‌فرض اتفاق بیفتد.»

اقدام رهبران گروه هفت در قبال روسیه در حالی صورت می‌گیرد که متحدان غربی اوکراین به دنبال راه‌کارهای جدیدی برای تشدید تحریم‌های فلج‌کننده علیه روسیه هستند. این تحریم‌ها - از کنترل صادرات گرفته تا محدودیت‌های ویزایی و تعیین سقف قیمت نفت - به رغم فشارهایی که بر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، وارد آورده‌اند هنوز نتوانسته‌اند تهاجم روسیه به اوکراین را متوقف کنند.

از سویی دیگر دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری سابق روسیه، فروردین سال جاری تهدید کرد که اقدام گروه هفت برای ممنوعیت صادرات به این کشور باعث می‌شود مسکو قرارداد غلات دریای سیاه را، که صادرات حیاتی غلات از اوکراین را امکان‌پذیر می‌کند، خاتمه دهد.

انتظار می‌رود اوکراین در هفته‌های آینده عملیات بزرگی را با حمایت مالی و تسلیحاتی غرب، برای بازپس‌گیری بخش‌هایی از شرق و جنوب آن کشور از نیروهای روسیه آغاز کند.

پیشتر در بیانیه پایانی نشست سه روزه نیگاتای ژاپن، که روسای صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، هیئت ثبات مالی، و وزیر دارایی اوکراین نیز در آن شرکت کردند، بر تعهد به حمایت تزلزل‌ناپذیر از اوکراین در برابر لشکرکشی روسیه تاکید شد.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG