لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

گفتگوی فایننشال تایمز با هاشمی رفسنجانی


سیاستمداران غربی اکبر هاشمی رفسنجانی را بسان دماسنجی تلقی می کنند که میزان تمایل تهران را به تعامل با غرب تعیین می کند. نجمه بزرگمهر، خبرنگار فایننشال تایمز، در تهران گفت و گویی با رئیس جمهوری اسبق ایران کرده که در ادامه می خوانید.

هاشمی رفسنجانی طی این گفت و گو ابراز امیدواری کرد که تعامل سازنده ای میان ایران و غرب آغاز شود و اقتصاد ایران نیز طی دو سال آینده بهبود یابد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به سرمایه گذاری خارجی در ایران نیز ابراز امیدواری کرد و افزود که به این امیدوار است که طی دو سال آینده صنایع خودروسازی، راه آهن، پتروشیمی، کشتیرانی و گاز نیز شرایط بهتری پیدا کنند.

رفسنجانی که طی این مصاحبه بر حمایت خود از حسن روحانی تاکید کرد، گفت که «بدخواهان» نگذاشتند او نامزد ریاست جمهوری شود. وی به خبرنگار فایننشال تایمز گفت: «مردم دریافتند که شیوه ای که کشورشان طی سال های اخیر اداره شده، به نفع آنها نیست.» رفسنجانی بر حق فعالیت هسته ای ایران تاکید ورزید اما تصریح کرد که این فعالیت ها برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای است و در چارچوب مفاد پیمان ان.پی.تی که ایران در سال ۱۹۶۸ به آن پیوسته، انجام خواهد شد. آقای رفسنجانی در این گفت و گو می گوید مفاد ان.پی.تی و انتظارات جامعه جهانی از ایران و و پرونده هسته ای اش برای ایران قابل قبول و مورد احترام است. محدودیت های بیش از آن را ایران، به گفته هاشمی، نمی پذیرد.

هاشمی رفسنجانی و همفکرانش که از آنها به عنوان سیاستگران عملگرا یاد می شود، نگران تیرگی روابط ایران با عربستان سعودی هستند و نگران دخالت ایران در برخی تحولات منطقه به ویژه در کشورهای عربی، که موضع گیری و دخالت آن
در سوریه از مهم ترین موارد آن است.
آقای رفسنجانی هنگام مصاحبه با فایننشال تایمز در تهران، گفت که عازم ریاض است. روابط رفسنجانی با سیاستگران عربستان سعودی همواره خوب بوده است. وی می گوید ماه گذشته ملک عبدالله برای انجام مناسک حج او را به عربستان دعوت کرده است. هاشمی می افزاید که هدف او از سفر به ریاض آن است که به سعودی ها اطمینان خاطر دهد که توافق اخیر ژنو به نفع منطقه است و در نهایت به سود منافع ملی هر دو کشورـ عربستان سعودی و ایران ـ خواهد بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی در بخشی دیگر از مصاحبه اش با خانم بزرگمهر از نشریه فایننشال تایمز، تلویحا گفت که سیاستمداران ایران ابتدا باید میان خودشان به توافق برسند و بر سر شیوه تعامل با جامعه جهانی و کاهش از میزان نگرانی های کنونی جامعه جهانی، هم عقیده شوند.

رئیس جمهوری پیشین ایران به رابطه ایران با عربستان نیز اشاره کرد و گفت که باید به نحوی با سعودی ها برخورد کرد که رابطه به نفع هر دو طرف تمام شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران در این گفت و گو خاطرنشان کرد که ایران می تواند نقش بهتری در سوریه ایفا کند، اما تاکید کرد که سرنوشت بشار اسد و آینده سوریه را باید در نهایت مردم آن کشور تعیین کنند.
XS
SM
MD
LG