لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

فابیوس: اروپا می‌تواند تحریم های ایران را تسهیل کند


لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفت اتحادیه اروپا می تواند ماه آینده میلادی بخشی از تحریم های ایران را لغو کند اما هرگونه تسهیل تحریم ها «محدود، هدفمند و برگشت پذیر» خواهد بود.

اظهارات آقای فابیوس روز دوشنبه ۲۵ نوامبر (چهارم آذر)، یک روز پس از توافق میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان ایراد می شود که طی آن ایران پذیرفت بخشی از فعالیت های غنی سازی اش را محدود کند و همچنین اجازه بازرسی های بی سابقه از تاسیسات اتمی اش را به بازرسان بین المللی بدهد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز یکشنبه گفت که تهران طی هفته های آینده و احتمالا تا قبل از پایان سال جاری میلادی، گام های مورد توافق را به اجرا می گذارد. او در عین حال گفت که تمامی شروط را نمی توان یک روزه برآورده ساخت.

آقای ظریف گفت: «تمامی تمهیداتی که انجام خواهیم داد از جمله تمهیدات اعتمادسازی قابل بازگشت هستند. البته ما امیدواریم که مجبور به این کار نشویم.»

دیپلمات ها، از جمله جان کری وزیر خارجه آمریکا در تلاش برای ادامه مذاکرات و رسیدن به یک توافق جامع درباره برنامه اتمی ایران هستند. طرف های مذاکره کننده بین المللی خواستار رسیدن به چنین توافقی ظرف یک سال هستند.»

آقای کری گفت: «بخش دشوار کار تازه آغاز می شود و عبارت است از تلاش برای توافق همه جانبه ای که مستلزم گام های بزرگ در راستی آزمایی، شفافیت و مسئولیت است.»

توافق ژنو موقت و برای یک دوره شش ماهه است و فعالیت های اتمی ایران را محدود می کند.
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنانی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد گفت توافق اخیر حق غنی سازی اورانیوم ایران را به رسمیت شناخت.

جان کری تعبیر اخیر آقای روحانی را رد کرده و گفته است که متن توافقنامه «نمی گوید که ایران حق غنی سازی دارد.»

ایران می گوید فعالیت هایش صلح آمیز است اما اسرائیل و کشورهای غربی نگران هستند که ایران مخفیانه به دنبال تولید سلاح اتمی باشد.

نخست وزیر اسرائیل توافق اتمی ایران را «اشتباهی تاریخی» خوانده و آن را محکوم کرده است. مقامات کاخ سفید می گویند باراک اوباما، روز یکشنبه ضمن تماس تلفنی با آقای نتانیاهو خواستار مذاکره فوری با اسرائیل درباره توافقنامه جامع با ایران شد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر تعهد قاطع آمریکا از اسرائیل تاکید کرد.
XS
SM
MD
LG