لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۷

اختصاصی؛ اتهام «تحریک مردم به جنگ و کشتار یکدیگر» برای یک کارآفرین در اراک


حمیدرضا نجفی، کارآفرین و فعال مدنی اهل اراک

در ادامه فشارها بر فعالان مدنی در ایران در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که حمیدرضا نجفی، کارآفرین اهل اراک، پس از احضار و مراجعه به دادسرای این شهر، با وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

بنا بر مستندات رسیده به صدای آمریکا، حمیدرضا نجفی، کارآفرین و فعال مدنی در استان مرکزی، ۲۵ مرداد با مهلت «پنج روزه» برای «دفاع از اتهام انتسابی» به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اراک احضار شد.

بر اساس این گزارش، حمیدرضا نجفی که پیش از این نیز با پرونده قضایی مواجه شده است، این بار به «اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» متهم شده است.

به گفته منبع آگاه، او روز یک‌شنبه پس از مراجعه به شعبه چهارم بازپرسی دادسرا، «با وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که «در این روزها» و با نزدیک شدن به سالگرد اعتراضات سراسری، پرونده‌ای دیگر برای این فعال مدنی که به عنوان «کارآفرین برتر و تولیدکننده» شناخته می‌شود، تشکیل شده است.

حمیدرضا نجفی پیش از این نیز به «نشر اکاذیب» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شده و در تیر ماه در پرونده‌ای مشترک با محمد نجفی وکیل زندانی، برای «آخرین دفاع» به بازپرسی دادسرای اراک فراخوانده شده بود.

این فعال مدنی همچنین پیش از این با انتقاد از سیاست‌های حکومتی، گفته است که «تنها راه» برای رسیدن به «ایرانی آباد و آزاد»، «عبور از جمهوری اسلامی است.»

XS
SM
MD
LG