لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

نوید میهن‌دوست پیش از رفتن به زندان: بین مسائل فرهنگی و امنیتی فرق قائل نمی‌شوند


نوید میهن‌دوست، نویسنده و کارگردان ایرانی
نوید میهن‌دوست، نویسنده و کارگردان ایرانی

نوید میهن‌دوست، نویسنده و کارگردان سینما، روز یک‌شنبه ۲۹ مرداد پس از بازداشت، برای اجرای حکم سه سال زندان به اوین منتقل شد.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» نوید (رضا) میهن‌دوست سه سال قبل به اتهام «اقدام علیه امنیت کشور» به سه سال حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی ایران» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

نوید میهن‌دوست در ویدئویی که پیش از رفتن به زندان در اختیار خانواده‌اش گذاشته، گفته است: «من و وکلایم تمام سعیمان این بود که به دادگاه انقلاب بفهمانیم وقتی تفکیکی بین مسائل فرهنگی و امنیتی نمی‌شوید، منجر به چنین احکامی می‌شود.»

این فیلم‌ساز تأکید کرده که «جز مستند تاج خار» در سایر موارد اتهامی، «اصلا فیلمی ساخته نشده، نه درباره کشته‌شدگان سال ۹۸ و نه درباره دختران خیابان انقلاب.»

پیش از این ۱۸۰ سینماگر و نویسنده در نامه‌ای با اشاره به فیلم «تاج خار» به کارگردانی نوید (رضا) میهن‌دوست اعلام کردند که «اتهام ساخت یک فیلم مستند در ۱۲ سال پیش که تا کنون پخش و عرضه نشده و در مورد خبرنگاری است که در آن ایام داخل کشور اقامت و فعالیت داشت، مصداق عطف به ماسبق محسوب می‌شود.»

فیلم «تاج خار» به زندگی و فعالیت‌های مطبوعاتی مسیح علینژاد، مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، در ایران می‌پردازد.

مسیح علینژاد در واکنش به بازداشت این نویسنده و کارگردان، با انتشار ویدئوی اظهارات نوید میهن‌دوست پیش از رفتن به زندان، در توییتی نوشته است: «نوید میهن‌دوست، کارگردان، نویسنده و تدوین‌گر سینمای ایران را به زندان بردند، چون ۱۴ سال پیش از زندگی و فعالیت‌ رسانه‌ای‌ من فیلمی ساخت که حتی به صورت عمومی در هیچ جای جهان پخش نشد.»

به گفته علینژاد، «او را زندانی کردند چون بنا بر حکم بیدادگاهشان، نوید اقدام به ساختن فیلمی برای خانواده‌های کشته‌شدگان و دختران مخالف حجاب کرده بود. فیلم ‌هایی که هرگز حتی ساخته نشدند. حالا بعد از ۱۴ سال امروز او را به جرم ساخت آن فیلم کوتاه برای ۳ سال به زندان بردند.»


ندا میهن‌دوست، خواهر این نویسنده و کارگردان، پیش از این در گفت‌وگو با صدای آمریکا این حکم‌ها را نشانه «نقض صریح آزادی بیان و غیر قانونی» دانسته است.


وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، و نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG