لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

احضار حمیدرضا نجفی برای «آخرین دفاع»: جمهوری اسلامی «لیاقت مردم» را ندارد


حمیدرضا نجفی، فعال مدنی و کارآفرین.
حمیدرضا نجفی، فعال مدنی و کارآفرین.

حمیدرضا نجفی، فعال مدنی و کارآفرین اهل اراک، که پیش از این به «نشر اکاذیب» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شده بود، می‌گوید به همراه محمد نجفی وکیل زندانی، برای «آخرین دفاع» به بازپرسی دادسرای اراک فرا خوانده شده است.

محمد نجفی وکیل زندانی(راست) در کنار حمیدرضا نجفی فعال مدنی
محمد نجفی وکیل زندانی(راست) در کنار حمیدرضا نجفی فعال مدنی

حمیدرضا نجفی روز یک‌شنبه ۲۵ تیر در پیامی ویدئویی که در حساب اینستاگرام خود منتشر کرده، می‌گوید، «در سال‌های گذشته با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و روش غلط حکمرانی، انتقاد کردم، اما نه تنها به گوش مقامات نرسید، بلکه با اتهامات «نشر اکاذیب تبلیغ علیه نظام» متهم شدم و دوباره به همراه محمد نجفی برایم پرونده‌ای تازه با اتهام تکراری «نشر اکاذیب» باز کرده‌اند.

بر اساس ابلاغیه شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اراک که آقای نجفی منتشر کرده، او به همراه محمد نجفی، وکیل دادگستری که در زندان به سر می‌برد، برای «اخذ آخرین دفاع» فراخوانده شده است.

ابلاغیه دادگستری استان مرکزی که حمیدرضا نجفی در اینستاگرام منتشر کرده است
ابلاغیه دادگستری استان مرکزی که حمیدرضا نجفی در اینستاگرام منتشر کرده است

حمیدرضا نجفی با تأکید بر این که «ما نشر اکاذیب نمی‌کنیم» بلکه «عملکرد شما را به تصویر می‌کشیم»، خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «ما نگران آینده کشور هستیم. ما یک ایران بیشتر نداریم و کارنامه ۴۴ ساله شما نشان داده شما نه لیاقت مردم را داشتید، نه فهم درستی از استفاده از فرصت‌های این آب و خاک.»

این فعال مدنی، با تأکید بر این که جمهوری اسلامی، ایران را درگیر «ابر بحران‌ها» مانند مسئله «آب، پیری جمعیت، اجماع جهانی بر علیه کشور، نابودی فرهنگ و مذهب، فرار نخبگان، عدم سرمایه‌گذاری خارجی، و ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی» کرده، افزود: «بدهکار هم شده‌ایم! شما نالایق‌ترین حکومت تاریخ ایران هستید و خوب می‌دانید پایان شما روز آگاهی ملت است.»

حمیدرضا نجفی، با اشاره به این که مقامات جمهوری اسلامی «فهمی از دنیای مدرن» ندارند و «با تکنولوژی، اینترنت، و آزادی مشکل» دارند و «همه چیز را با تفکر طالبانی» خود اندازه‌گیری می‌کنند، گفت: «شما برای فردای جمهوری اسلامی برنامه ندارید، چه برسد برای فردای ایران.»

محمد نجفی از سال ۱۳۹۷ تاکنون به اتهاماتی از قبیل «نشر اکاذیب» «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «کمک به دولت متخاصم» چندین بار زندانی شده است.

کانون مدافعان حقوق بشر اوایل تیرماه از تشکیل پرونده‌ای جدید علیه محمد نجفی، وکیل محبوس در زندان اوین، خبر داده بود

این کانون صنفی روز چهارشنبه ۷ تیرماه در کانال تلگرام خود، تشکیل پرونده تازه در دادسرای اراک را مربوط به اطلاع‌رسانی محمد نجفی درباره فشارها و تهدیدات علیه معترضان زندانی ذکر کرد.

بنا بر این گزارش، این فعال حقوق بشر در فایلی صوتی «از تهدید به تجاوز و آزار روحی و روانی» معترضانی خبر داده است که در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG