لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

اختصاصی | انتقال یک فعال مدنی به زندان؛ حمیدرضا نجفی: جانم هزار بار تقدیم ایران


حمیدرضا نجفی، کارآفرین و فعال مدنی اهل اراک
حمیدرضا نجفی، کارآفرین و فعال مدنی اهل اراک

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که حمیدرضا نجفی، فعال مدنی در استان مرکزی که برای اجرای حکم زندان فراخوانده شده بود، روز چهارشنبه هشتم آذر خود را به مرجع قضایی معرفی کرد و به زندان انتقال یافت.

به گفته این منبع نزدیک به حمیدرضا نجفی، این فعال مدنی و کارآفرین در اراک روز چهارشنبه به شعبه چهارم اجرای احکام دادگاه انقلاب اسلامی مرکز استان مرکزی مراجعه کرد و پس از آن به زندان اراک منتقل شد.

احضار حمیدرضا نجفی و انتقال او به زندان برای اجرای حکم هشت ماه حبس بود که دو روز قبل به او ابلاغ شده بود.

حمیدرضا نجفی همچنین روز چهارشنبه در پیامی از مقابل زندان اراک تأکید کرد: «یک جان دارم و آن هم هزار بار تقدیم ایران.»

او در این پیام خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «شما از اول به ما دروغ گفتید. شما کشوری را که مسیر توسعه و پیشرفتش شکل گرفته بود، تحویل گرفتید بدون این که یک خط برنامه برای این سرزمین داشته باشید.»

این فعال مدنی و کارآفرین، با تأکید بر این که مقامات حکومتی «کهن‌دیار ایران و مردمانش را برای حفظ نظام» جمهوری اسلامی نابود می‌کنند، افزود: «شما فقط یک جا راست گفتید، آن جا که گفتید اولویت اول ما اصل نظام ما است.»

نجفی همچنین خطاب به مقامات جمهوری اسلامی تأکید کرد که «تفکر و دانش و خردی در سیستم شما وجود نداشت» که بتوانید «برنامه‌ای توسعه‌ای برای پیشرفت کشور رقم بزنید» و «کارنامه ۴۵ ساله شما گواه این موضوع است.»

این فعال مدنی پیش از معرفی خود به زندان به مقامات جمهوری اسلامی گفت که شما «خود و ایدئولوژی خود را نماینده خدا معرفی کردید تا بتوانید عملکرد خودتان را توجیه کنید» اما «اولویت ما ایران است.»

حمیدرضا نجفی همچنین با انتقاد از کارنامه ۴۵ ساله جمهوری اسلامی و یادآوری جمله‌ای از فاطمه سپهری که گفته بود «ملت ایران بیدار شوید»، گفت که در ایران افرادی هستند که حاضرند با تحمل هزینه زندان و فدا کردن جانشان از سرزمین خود و «کهن دیار ایران» مراقبت کنند.

حمیدرضا نجفی در رابطه با انتشار نظرات انتقادی خود در رسانه‌های اجتماعی با چند پرونده در شعبه‌های مختلف دادگاه انقلاب اسلامی اراک و همچنین دادگاه کیفری مواجه شده است.

این فعال مدنی روز سوم آبان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود دو پرونده جداگانه با اتهام‌های «ترغیب مردم به جنگ و کشتار بر علیه یکدیگر» و «تبلیغ علیه نظام» در شعب دوم و سوم دادگاه انقلاب اسلامی برای او در جریان بود که پس از تجمیع به شعبه دوم سپرده شد و بنا بر رأی این دادگاه، به «سه سال و شش ماه حبس» محکوم شده است.

حمیدرضا نجفی به صدای آمریکا گفته بود: «متأسفانه جمهوری اسلامی از همان اول به سمت حل مسئله نبوده و رویکردش به گونه‌ای بوده که صورت مسئله را پاک کند. ما الآن صورت مسئله شده‌ایم، در صورتی که ما خودمان راه‌حل و راهکار مسئله هستیم.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG