لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

اختصاصی | صدور حکم جلب برای حمیدرضا نجفی؛ منبع مطلع: گفته‌اند خودش را معرفی کند


حمیدرضا نجفی، فعال مدنی و کارآفرین
حمیدرضا نجفی، فعال مدنی و کارآفرین

بر اساس گزارش اختصاصی صدای آمریکا حمیدرضا نجفی، فعال مدنی و کارآفرین در اراک، به طور تلفنی برای اجرای حکم زندان احضار شد.

یک منبع آگاه به صدای آمریکا گفت که روز دوشنبه ششم آذر «از کلانتری» با حمیدرضا نجفی «تماس گرفتند و گفتند برای اجرای حکم زندان جلبت را داریم، خودت تشریف بیاور.»

به گفته منبع نزدیک به حمیدرضا نجفی، مرجع قضایی «حکم جلب را به کلانتری داده» و همچنین با «چند نفری که تضمین گذاشته بودند، تماس گرفته و گفته‌اند «بیاید خودش را معرفی کند.»

این منبع همچنین به صدای آمریکا گفت که حمیدرضا نجفی برای پیشگیری از هجوم مقامات حکومتی به خانه‌اش، خود را به کلانتری معرفی خواهد کرد؛ چرا که «هنوز ترس همان روز که ریختند به خانه» در فرزند خردسالش باقی مانده است.

بنا بر این گزارش، این حکم جلب برای اجرای حکم هشت ماه حبس حمیدرضا نجفی صادر شده است.

بر اساس مستنداتی که صدای آمریکا در اختیار دارد، علاوه بر اجرایی شدن حکم حبس، حکم پرداخت ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی نیز از طرف دادگاه کیفری به این فعال مدنی ابلاغ شده و نجفی مکلف شده که «باید ظرف ۱۰ روز» آن را پرداخت کند.

بر اساس گزارش رسیده به صدای آمریکا، حمیدرضا نجفی همچنین روز ۱ آذر بابت یک پرونده دیگر در دادگاه انقلاب اراک به همراه محمدرضا فرجی، فعال مدنی، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» توسط «قاضی حسینی» دادگاهی شده است.

حمیدرضا نجفی که با چند پرونده در شعبه‌های مختلف دادگاه انقلاب اسلامی اراک و همچنین دادگاه کیفری مواجه شده، روز سوم آبان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود دو پرونده جداگانه با اتهام‌های «ترغیب مردم به جنگ و کشتار بر علیه یکدیگر» و «تبلیغ علیه نظام» در شعب دوم و سوم دادگاه انقلاب اسلامی برای او در جریان بود که پس از تجمیع به شعبه دوم سپرده شد و بنا بر رأی این دادگاه، به «سه سال و شش ماه حبس» محکوم شده است.

همچنین در پرونده‌ای که در شعبه دوم ۱۱۰ دادگاه کیفری برای نجفی باز شده، او با اتهام «نشر اکاذیب» به «۱۵ ماه حبس»، و در یک پرونده دیگر نیز که در سوم دادگاه کیفری با اتهام «نشر اکاذیب» برای او در جریان است، به «۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی» محکوم شده است.

حمیدرضا نجفی به صدای آمریکا گفته بود: «متأسفانه جمهوری اسلامی از همان اول به سمت حل مسئله نبوده و رویکردش به گونه‌ای بوده که صورت مسئله را پاک کند. ما الآن صورت مسئله شده‌ایم، در صورتی که ما خودمان راه‌حل و راهکار مسئله هستیم.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG