لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

حماس می‌گوید موشک‌هایی با برد ۲۵۰ کیلومتر به سوی دریا پرتاب کرده است


حماس می‌گوید در رزمایش موشکی روز پنج‌شنبه، موشک‌هایی با برد ۲۵۰ کیلومتر را به سمت دریا شلیک کرده که برد بالای این موشک‌ها می‌تواند تهدیدی برای «تمام خاک اسرائیل» به شمار آید.

به گزارش شبکه خبری المیادین، حماس حداقل ۵۰ راکت دوربرد را به سمت دریا شلیک کرد، از جمله موشک‌های «عیاش ۲۵۰» که برد آن به ۲۵۰ کیلومتر می‌رسد و «به‌ صورت فرضی» می‌تواند به تمام خاک اسرائیل برسد.

بر اساس این گزارش‌، حماس ادعا کرد که در ماه مه ۲۰۲۱ چنین موشکی را به سمت «ایلات» شلیک کرده است. این راکت به نام «یحیی عیاش»، یکی از موشک‌سازان ارشد حماس ـ که مسئول ده‌ها کشته شدن اسرائیلی‌ها قبل از ترور سال ۱۹۹۶ بود ـ نامگذاری شده است.

همزمان مقامات اسرائیلی اعلام کردند آمریکا فروش سامانه دفاع موشکی پیکان-۳ توسط اسرائیل به آلمان را در روز پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ تایید کرد.

به گزارش رویترز، ارزش این معامله ۳.۵ میلیارد دلار است.

پیش‌تر مقامات اسرائیلی گفتند که موافقت آمریکا راه را برای تحویل این سامانه به آلمان در سال ۲۰۲۵ و استقرار کامل عملیاتی آن تا سال ۲۰۳۰ باز کرده است.

آمریکا شریک پروژه «ارو» [به معنی «پیکان»] است. این سامانه را به طور مشترک سازمان دفاع موشکی اسرائیل و آژانس دفاع موشکی آمریکا تولید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG