لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

هنیه: پاسخ حماس به پیشنهاد آتش‌بس با اصول مدنظر آمریکا همخوانی دارد


اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس که از پشتیبانی جمهوری اسلامی برخوردار است.
اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس که از پشتیبانی جمهوری اسلامی برخوردار است.

رهبر گروه حماس گفت واکنش این گروه به تازه‌ترین پیشنهاد آتش‌بس در غزه با اصول مطرح شده در طرح رئیس ‌جمهوری آمریکا مطابقت دارد.

اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس تحت حمایت جمهوری اسلامی، روز یکشنبه ۲۷ خرداد در یک سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید قربان با اشاره به امکان تبادل گروگان‌های اسرائیلی با اسرای فلسطینی گفت: «حماس و گروه‌های (فلسطینی) آماده یک توافق جامع هستند که شامل آتش بس، عقب نشینی از نوار غزه، بازسازی آنچه که ویران شده و توافق جامع مبادله اسرا می‌شود.»

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز ۱۱ خرداد پیشنهاد «سه مرحله‌ای» اسرائیل، شامل مذاکرات برای آتش‌بس دائمی در غزه و مبادله مرحله‌ای گروگان‌های اسرائیلی با اسرای فلسطینی را، که در اسرائیل نگهداری می‌شوند، ارائه کرد.

مصر و قطر، که همراه با ایالات متحده میانجیگری بین حماس و اسرائیل را بر عهده داشته اند، روز ۲۲ خرداد اعلام کردند که پاسخ گروه‌های فلسطینی به طرح آمریکا را دریافت کرده‌اند. آنها جزئیات بیشتری ارائه نکردند.

هر چند اسرائیل گفته که حماس عناصر کلیدی طرح آمریکا را رد کرده است، یکی از رهبران ارشد حماس به رویترز گفت که تغییراتی که این گروه درخواست کرده، «مهم نبود.

حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به مناطق فلسطینی با هدف «نابودی حماس» پس از آن آغاز شد که حماس در جریان حملات ۱۵ مهر به جنوب اسرائیل ۱۲۰۰ تن را که اکثرا غیر نظامی بودند، کشتند و بیش از ۲۵۰ تن را به گروگان گرفتند.

به گفته مقام‌های بهداشتی حکومت حماس، از آغاز حملات اسرائیل تاکنون بیش از ۳۷ هزار فلسطینی کشته شده‌اند.

اسرائیل در مقابل، حماس را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG