لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

بلینکن: پذیرش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای آتش‌بس در غزه «یک نشانه امیدوار کننده» است


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد، پذیرش قطعنامه سازمان ملل متحد در حمایت از طرح پایان جنگ در غزه از سوی گروه شبه‌نظامی حماس را «یک نشانه امیدوارکننده» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای بلینکن پس از گفتگو با رهبران اسرائیل در تل آویو اعلام کرد که گفتگوها در مورد برنامه‌های مربوط به غزه پس از پایان جنگ اسرائیل و حماس، بعدازظهر سه‌شنبه و ظی دو روز آینده ادامه می‌یابد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده بر لزوم داشتن طرح‌هایی برای غزه پس از جنگ تاکید کرد.

یک روز پس از آن‌که شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد آتش‌بس در غزه را تائید کرد، آنتونی بلینکن روز سه شنبه با مقامات اسرائیلی برای پایان دادن به عملیات هوایی و زمینی هشت ماهه این کشور علیه حماس که غزه را ویران کرده است، دیدار و گفتگو کرد.

همزمان با این سفر، سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس که در خارج از غزه مستقر است، روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که حماس قطعنامه آتش‌بس را پذیرفته و آماده مذاکره بر سر جزئیات است.

به گزارش رویترز،‌ او گفت این بر عهده واشنگتن است که اطمینان حاصل کند که اسرائیل به آتش‌بس پایبند خواهد بود و اضافه کرد: حماس فرمول خروج نیروهای اسرائیلی از غزه و مبادله گروگان‌های نگه داشته شده در غزه را با زندانیان فلسطینی در اسرائیل پذیرفته است.

آنتونی بلینکن ضمن آن‌که سخنان سامی ابوزهری را «یک نشانه امیدوارکننده» نامید، گفت: اما به سخنان قطعی از سوی رهبری حماس در داخل غزه نیاز است. او گفت: «این چیزی است که مهم است و هنوز آن را نداریم.»

جنگ زمانی آغاز شد که شبه نظامیان فلسطینی به رهبری حماس در ۱۵ مهر از غزه به جنوب اسرائیل حمله کردند و بیش از ۱۲۰۰ تن را کشتند و بیش از ۲۵۰ تن را گروگان گرفتند.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرده است که حمله هوایی و زمینی تلافی‌جویانه اسرائیل در غزه بیش از ۳۷ هزار فلسطینی را کشته است. اسرائيل می‌گوید هزاران تن از آنها شبه‌نظامیان هستند و این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده میکند.

حماس از سوی ایالات متحده، اسرائیل، اتحادیه اروپا، بریتانیا، ژاپن، کانادا و شمار دیگری از کشورهای جهان در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG