لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

اسرائیل: نظامی اسرائیلی اسیر که توسط حماس به قتل رسید در «بیمارستان شفا» نگهداری می‌شد


مراسم تشییع جنازه نوآ مارسیانو، نظامی اسرائیلی، در مودین، اسرائیل، پس از کشف جسد او در نزدیکی بیمارستان شفا در جریان عملیات زمینی اسرائیل در غزه، (۲۶ آبان ۱۴۰۲)
مراسم تشییع جنازه نوآ مارسیانو، نظامی اسرائیلی، در مودین، اسرائیل، پس از کشف جسد او در نزدیکی بیمارستان شفا در جریان عملیات زمینی اسرائیل در غزه، (۲۶ آبان ۱۴۰۲)

اسرائیل روز یکشنبه ۲۸ آبان بار دیگر حماس را به سوءاستفاده از بزرگترین بیمارستان نوار غزه متهم کرد.

به گفته ارتش اسرائیل نوآ مارسیانو، سرباز اسرائیلی که پس از اسیر شدن توسط حماس به قتل رسید، و نیز دو گروگان خارجی، پیش‌تر در بیمارستان شفا نگهداری می‌شدند.

اسرائیل با متهم کردن حماس به سوءاستفاده از بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان نوار غزه، حملات خود را تشدید و این بیمارستان را، که در ابتدا پناهگاهی برای آوارگان جنگی بود، تخلیه کرد.

جسد نوآ مارسیانو، نظامی اسرائیلی، در نزدیکی بیمارستان شفا پیدا شد. در حالی که حماس ادعا می‌کند مارسیانو بر اثر بمباران غزه کشته شده است، اسرائیل می‌گوید حماس این سرباز اسیر اسرائیلی را داخل این بیمارستان به قتل رسانده است.

ارتش اسرائیل روز یکشنبه در همین رابطه گفت که در معاینات پزشکی قانونی مشخص شد که جراحت‌های وارده به این نظامی اسرائیلی خطر جانی نداشته است.

دنیل هاگاری، سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل، گفت: «طبق برآورد‌ها و شواهد محکم اطلاعاتی، نوآ مارسیانو توسط تروریست‌های حماس به داخل بیمارستان شفا برده شده و در آن‌جا به قتل رسیده است.»

روز یکشنبه ارتش اسرائیل همچنین ویدئویی را از تونل حفر شده توسط شبه‌نظامیان فلسطینی در زیر بیمارستان شفا منتشر کرد.

حماس ضمن اذعان به این که شبکه‌ای از صدها کیلومتر از تونل‌ها، پناهگاه‌ها، و چاه‌های دسترسی مخفی به شبکه زیرزمینی در سراسر نوار غزه دارد، وجود این تونل‌ها در زیرساخت‌های غیرنظامی مانند بیمارستان ها را رد کرده است.

ارتش اسرائیل در به‌روزرسانی عملیات در بیمارستان شفا اعلام کرد که مهندسانش تونلی در عمق ۱۰ متری را کشف کرده‌اند که به طول ۵۵ متر تا یک در ضد انفجار امتداد دارد.

همزمان ارتش ویدئویی تازه‌ای از تونل حفر شده توسط شبه‌نظامیان فلسطینی در زیر بیمارستان شفا را نشان داد. اما وزارت بهداشت غزه، که تحت کنترل حماس است، ادعای وجود تونل در زیر بیمارستان را رد کرد.

ارتش اسرائیل ساعاتی پیش از آن ویدئویی را از تونل حفر شده توسط شبه‌نظامیان فلسطینی در زیر بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان نوار غزه، منتشر کرد.

ارتش اسرائیل روز یکشنبه همچنین بخشی از ویدیوها و تصاویری را که دوربین‌های مداربسته بیمارستان شفا در روز حمله تروریستی حماس به اسرائیل ضبط کرده بودند، منتشر کرد.

در یکی از ویدیوهایی که ارتش اسرائیل روز یکشنبه ۲۸ آبان منتشر کرد، شماری از نیروهای گروه حماس چند نفر را، که به نظر می‌رسد گروگان‌های اسرائیلی باشند، به زور به درون بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان نوار غزه، منتقل می‌کنند.

در یک ویدیوی دیگر چند نفر در حال انتقال فردی زخمی به درون یکی از اتاق‌های این بیمارستان دیده می‌شوند.

ارتش اسرائیل همچنین عکس‌هایی را نیز منتشر کرده است که در آنها خودروهای نظامی در محوطه بیمارستان و نیز حضور شبه‌نظامیان در راهروهای داخلی بیمارستان کاملا مشهود است.

در بیانیه‌ای که ارتش اسرائیل به همراه این ویدیو منتشر کرده آمده است که با توجه به اطلاعاتی موجود، گروگان‌های دیگری نیز در مقاطع زمانی مختلف در بیمارستان بوده‌اند.

در شرح این ویدئو آمده است که تروریست‌های حماس در جریان حمله تروریستی ۱۵ مهر یک شهروند نپالی و یک شهروند تایلندی را به بیمارستان شفا منتقل کرده‌اند.

علاوه بر این، خودروهای نظامی که در جریان این حمله تروریستی از اسرائیل آورده شده بودند، در محوطه بیمارستان شفا قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که این گزارش تصویری حاوی جزئیاتی است که می‌تواند برای بسیاری از مخاطبان دلخراش و آزاردهنده باشد.

به گفته ارتش اسرائیل این یافته‌ها ثابت می‌کند که حماس در روز حمله تروریستی به اسرائیل از بیمارستان شفا به عنوان یک «پایگاه تروریستی» استفاده کرده است.

حماس که مورد حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی ایران است، روز ۱۵ مهر با اجرای یک حمله تروریستی به مناطق جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ نفر را که عمدتا غیرنظامی بودند کشت و حدود ۲۴۰ نفر، از جمله کودکان، زنان و سالمندان را گروگان گرفت.

اسرائیل در واکنش به این اقدام با فراخوان برای نابودی حماس حملات هوایی، دریایی، و زمینی گسترده‌ای را به نوار غزه را آغاز کرد.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

رویترز همچنین خبر داد روز یکشنبه، سرگئی لاوروف و حسین امیرعبداللهیان، وزیران امور خارجه روسیه و جمهوری اسلامی، در گفت‌وگوی تلفنی با ابراز نگرانی از ادامه درگیری‌ها، بر ضرورت کمک فوری به غیرنظامیان آسیب‌دیده تاکید کردند و خواستار آتش‌بس در غزه شدند.

منبع: رویترز، گزارش‌های قبلی صدای آمریکا

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG