لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

مقامات بهداشتی: ۳۱ نوازد نارس از بیمارستان شفا به جنوب غزه منتقل شدند


پزشکان فلسطینی از نوزادان نارسی که به جنوب نوار غزه منتقل شدند مراقبت می کنند - ۲۸ آبان
پزشکان فلسطینی از نوزادان نارسی که به جنوب نوار غزه منتقل شدند مراقبت می کنند - ۲۸ آبان

مقامات بهداشتی غزه گفتند که ۳۱ نوزاد نارس روز یکشنبه به سلامت از بیمارستان شفا، بیمارستان اصلی غزه، به بیمارستانی دیگر در جنوب غزه منتقل شدند و سپس به مصر منتقل خواهند شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پس از ورود نیروهای اسرائیلی به محوطه بیمارستان شفا، تعداد زیادی از بیماران وخیم نیز در آنجا سرگردان مانده‌اند.

سرنوشت نوزادان در بیمارستان شفا پس از انتشار تصاویری که نشان می‌داد پزشکان برای گرم نگه داشتن آنها تلاش می‌کنند، توجه جهانی را جلب کرد.

قطع برق باعث خاموشی دستگاه‌های انکوباتور و سایر تجهیزات شده بود. در حالی که نیروهای اسرائیلی در خارج از بیمارستان در حال نبرد با شبه نظامیان فلسطینی بودند، مواد غذایی و آب نیز تمام شده بود.

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی، در شبکه‌های اجتماعی گفت که نوزادان «بسیار بیمار» به همراه شش کارمند بهداشت و ۱۰ عضو خانواده کارکنان از بیمارستان شفا خارج شدند.

او گفت که آنها به بیمارستانی در شهر رفح در جنوب باریکه غزه منتقل شدند و در آنجا تحت مراقبت‌های فوری هستند.

یک تیم از سازمان بهداشت جهانی، روز شنبه از بیمارستان شفا بازدید کرد و گفت که ۲۹۱ بیمار از جمله نوزادان، بیماران مجروح دارای زخم های شدید عفونی، و سایر افرادی به ستون فقرات آنها آسیب رسیده است و قادر به حرکت نیستند، هنوز در آنجا هستند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید بیماران و کارکنان بیمارستان شفا که این سازمان با آنها صحبت کرده است نسبت به امنیت و سلامتی خود بسیار نگران هستند و درخواست کردند که از آنجا تخلیه شود.

اسرائیل مدت‌ها است که مدعی است حماس یک مرکز فرماندهی گسترده در داخل و زیر بیمارستان شفا داشته است.

حماس و کارکنان بیمارستان این اتهامات را رد می کنند و منتقدان اسرائيل این بیمارستان را نماد آنچه «به خطر انداختن غیرمسئولانه جان غیرنظامیان از سوی اسرائيل» می‌خوانند، می‌دانند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

هزاران نفر در حملات اسرائیل کشته شده‌اند و کمبود شدید غذا، آب، دارو و سوخت در قلمرو محاصره شده وجود دارد.

سربازان اسرائیلی که روزها در بیمارستان مستقر بوده‌اند و محوطه آن را جستجو می‌کنند، می گویند که اسلحه و سایر سلاح‌ها را پیدا کرده‌اند و ورودی یک تونل را به خبرنگاران نشان دادند.

سوشیتدپرس می‌گوید که نمی‌تواند به طور مستقل یافته‌های اسرائیل را تأیید کند.

XS
SM
MD
LG