لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

ارتش اسرائیل «تونل مستحکم ۵۵ متری» زیر بیمارستان شفا کشف کرد


تونل و تجهیزات حماس در بیمارستان شفا
تونل و تجهیزات حماس در بیمارستان شفا

اسرائیل روز یکشنبه، ۲۸ آبان، ویدئویی را از تونل حفر شده توسط شبه‌نظامیان فلسطینی در زیر بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان نوار غزه، منتشر کرد.

حماس ضمن اذعان به اینکه شبکه‌ای از صدها کیلومتر از تونل‌ها، پناهگاه‌ها و چاه‌های دسترسی مخفی به شبکه زیرزمینی در سرتاسر نوار غزه دارد، وجود این تونل‌ها در زیرساخت‌های غیرنظامی مانند بیمارستان ها را رد کرده است.

ارتش اسرائیل در به‌روزرسانی عملیات در بیمارستان شفا اعلام کرد که مهندسانش تونلی در عمق ۱۰ متری را کشف کرده‌اند که به طول ۵۵ متر تا یک در ضد انفجار امتداد دارد.

در این بیانیه اشاره نشده است که آن سوی در چیست. اما ارتش اسرائیل گفت در این تونل که از طریق یک چاه در سوله‌ای در محوطه بیمارستان قابل دسترسی بود، مهمات نگهداری می‌شد.

«تایمز اسرائیل»، به نقل از بیانیه ارتش اسرائیل گفت «یک راه پله عمیق به ورودی تونل منتهی می‌شود که از وسایل دفاعی مختلف از جمله در ضد انفجار تشکیل شده است. این نوع درها توسط سازمان تروریستی حماس نصب شده است تا نیروهای اسرائیلی نتوانند به مراکز فرماندهی و تشکیلات زیرزمینی حماس وارد شوند.»

در این گزارش آمده که در انتهای تونل سوراخی وجود دارد که شبه‌نظامیان حماس از آن برای تیراندازی به نیروهای اسرائیلی استفاده می‌کردند.

در بیانیه ارتش اسرائیل همچنین آمده است که «یافته‌ها به وضوح ثابت می‌کند که ساختمان‌های متعدد در مجموعه بیمارستان شفا توسط حماس به عنوان پوششی برای تونل‌ها و فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌شد. و همچنین نشان می‌دهد سازمان تروریستی حماس از ساکنان نوار غزه به عنوان سپر انسانی برای فعالیت‌های تروریستی خود استفاده می‌کند.»

پیشتر ارتش اسرائیل گفته بود که نیروهای یگان شلداق، تیپ هفتم و واحدهای ویژه دیگر، طی عملیاتی در بیمارستان شفا علاوه بر کشف تجهیزات تونل‌زنی حماس در داخل این بیمارستان، یک خودروی بمب‌گذاری‌شده حاوی مقادیر زیادی سلاح و مهمات را که برای حمله تروریستی ۷ اکتبر آماده شده بود نیز پیدا کردند.

حماس مورد حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی در ۷ اکتبر (۱۵ مهر) حملات موشکی به اسرائیل را آغاز کرد و با نفوذ به مناطق جنوبی اسرائیل دستکم ۱۲۰۰ نفر را کشت و حدود ۲۴۰ نفر از جمله کودکان، زنان و سالمندان را گروگان گرفت.

اسرائیل در واکنش با فراخوان برای نابودی حماس حملات هوایی، دریایی و زمینی به نوار غزه را آغاز کرد.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG