لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۶

شب تاریخی هیپ‌هاپ در «سوپر بول ۵۶»؛ کنسرت باشکوه ستاره‌ها در لس آنجلس


 کنسرت سوپر بول
کنسرت سوپر بول

پنجاه‌وششمین مسابقه فینال لیگ ملی فوتبال آمریکا «ان‌اف‌ال» که به «سوپر بول» شهرت دارد، با پیروزی «لس آنجلس رمز» مقابل «سین‌سیناتی بنگالز» و قهرمانی این تیم‌ در اینگلوود ایالت کالیفرنیا پایان رسید.

اما برگزاری کنسرت بین دو نیمه مسابقه که از مهمترین بخش‌های این رویداد ورزشی محسوب می‌شود، بازتاب زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت.

امسال این کنسرت برای نخستین بار به صورت کامل به موسیقی هیپ هاپ اختصاص داشت و لیگ ملی فوتبال آمریکا با توجه به برگزاری سوپر بول در لس آنجلس با این موضوع موافقت کرد.

هیپ هاپ ‌در آمریکا هواداران زیادی دارد، ولی به دلیل حواشی پیرامون هنرمندان این سبک موسیقی، و آثاری که مناسب پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی آمریکا نیست، لیگ ملی فوتبال آمریکا علاقه چندانی به استفاده از موسیقی هیپ هاپ نداشته است.

اسنوپ داگ، دکتر دره
اسنوپ داگ، دکتر دره

دکتر دره، اسنوپ داگ، مری جی بلایج، امنم، و کندریک لامار در شرایطی به روی صحنه رفتند که به عقیده منتقدان هنری، اجرای یکی از دشوارترین کنسرت‌های تاریخ سوپر بول را بر عهده داشتند. این دشواری یکی از نتایج موج گسترده اعتراضات به تبعیض‌های نژادی در ایالات متحده بوده است.

علی‌رغم برخی‌ انتقادهایی که نسبت به گزینش این هنرمندان وجود داشت، دکتر دره و دوستان او برنامه‌ای بی‌نقص، هیجان‌انگیز، و تماشایی را اجرا کردند و نشان دادند که موسیقی رپ در چنین رویداد ورزشی مهمی می‌تواند اجرا شود.

این در حالی است که فیفتی سنت، رپ‌خوان مشهور آمریکایی، نیز با حضور غیرمنتظره خود در صحنه تماشاگران را غافلگیر کرد و مهمان ویژه کنسرت بود.

فیفتی سنت
فیفتی سنت


این برنامه گروهی، بعد از اجرای برونو مارس در سال ۲۰۱۶، از بهترین کنسرت‌های سوپر بول در سال‌های اخیر ارزیابی شده است.

صحنه‌آرایی، دکور، و نورپرداری خیره‌کننده، همراه با ده‌ها هنرمندی که در طول برنامه در حال رقص و پایکوبی بودند، شور و حال عجیبی را در ورزشگاه ایجاد کرد.

هر یک از این خواننده‌ها - که در مجموع صاحب ۴۴ جایزه گرمی هستند - با اجرای کوتاه چند آهنگ پرطرفدار خود، روایت موسیقایی و خط داستانی منسجمی را تا پایان برنامه حفظ کردند.

بدون شک جنجالی‌ترین بخش کنسرت، لحظه زانو زدن امنم در صحنه بود که نشانه اعتراض به تبعیض‌های نژادی محسوب می‌شود. این حرکت امنم که مشهورترین رپ‌خوان سفیدپوست جهان است، از نظر نمادین اهمیت زیادی داشت و بسیار مورد توجه قرار گرفت.

امنم
امنم

امنم در شرایطی زانو زده بود که دکتر دره با پیانو در حال اجرای یکی از آثار توپاک شکور، خواننده فقید، بود. توپاک در دهه نود میلادی در لاس وگاس ترور شد.

دکتر دره، از موفق‌ترین تهیه‌کنندگان موسیقی هیپ هاپ، چند آهنگ دیگر توپاک شکور از جمله «عشق کالیفرنیا» را نیز در صحنه اجرا کرد که با همراهی هزاران نفر از تماشاگران همراه شد.

هر شش خواننده، به ویژه دکتر دره و اسنوپ داگ، نسخه تغییر یافته اشعار خود را اجرا کردند. به این معنی که واژه‌ها و عبارت‌های نامناسبی که براساس قوانین فدرال آمریکا، در پخش تلویزیونی ممنوع است، از این نسخه‌های حذف شده بود.

هرچند که این موضوع برای برخی طرفداران آنها عجیب بود، ولی به گفته منتقدان هنری دریچه‌های تازه‌ای را برای موسیقی هیپ هاپ خواهد گشود.

موفقیت این کنسرت تأییدی بود بر ادعای دکتر دره که گفته بود به لیگ ملی فوتبال آمریکا نشان خواهیم داد که باید زودتر به سراغ هیپ هاپ می‌آمد.

حالا که هیپ هاپ در صحنه است و هنرمندان انعطاف‌پذیری خود را در برخی موارد نشان دادند، به نظر می‌رسد بی‌توجهی به این سبک موسیقی در آینده غیرممکن باشد.

XS
SM
MD
LG