لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۱

پنجاه‌وششمین مسابقه «سوپربول»؛ ستاره‌های «هیپ هاپ» صحنه را تسخیر می‌کنند


از راست: دکتر دره، مری جی بلایج، و اسنوپ داگ
از راست: دکتر دره، مری جی بلایج، و اسنوپ داگ

پنجاه‌وششمین مسابقه فینال لیگ ملی فوتبال آمریکا «ان‌اف‌ال» که به «سوپربول» شهرت دارد، یکشنبه سیزدهم فوریه در ورزشگاه «سوفای» در اینگلوود ایالت کالیفرنیا برگزار می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، مسابقه امسال میان «لس آنجلس ر‌َمز» و «سین‌سیناتی بِنگالز» برگزار می‌شود و با توجه به رکورد درخشان این تیم‌ها در طول فصل، از هیجان و حساسیت زیادی برخوردار است.

اما اجرای زنده موسیقی و کنسرت بین دو نیمه مسابقه، یکی از بخش‌های مهم سوپربول است که طرفداران فراوانی دارد و حتی بسیاری این بازی را فقط به دلیل همین کنسرت تماشا می‌کنند.

در این برنامه، که معمولا بین پانزده تا بیست دقیقه دقیقه است، شاهد اجرای خواننده‌های مشهور و گروه‌های محبوب موسیقی جهان هستیم که در بسیاری از موارد با خلاقیت و نوآوری‌های این هنرمندان همراه می شود.

لیگ ملی فوتبال آمریکا هر سال مسابقه سوپربول را در یکی از شهرهای این کشور برگزار می‌کند و معمولا در گزینش خواننده‌های کنسرت و اجرای برنامه، سلیقه، فرهنگ، تاریخ، و پیشنیه شهر میزبان را نیز در نظر می‌گیرد.

در کنسرت امسال، پنج ستاره «هیپ هیپ» هنرنمایی می‌کنند و برای نخستین بار برنامه بصورت کامل به این سبک موسیقی اختصاص دارد.

دکتر دره، اسنوپ داگ، امنم، مری جی بلایج، و کندریک لامار خواننده‌هایی هستند که کنسرت پنجاه‌وششمین مسابقه سوپربول یا «پپسی هفتایم شو» را اجرا خواهند کرد.


آنها با اشاره به اینکه سال‌ها طول کشید تا لیگ ملی فوتبال آمریکا به سراغ هیپ هاپ بیاید، قول دادند که با اجرایی درخشان، فرصت‌های بیشتری را برای این سبک موسیقی ایجاد کنند.

از این جمع، دکتر دره، اسنوپ داگ، و کندریک لامار متولد کالیفرنیا هستند و هنرمندان محلی محسوب می‌شوند و در لس آنجلس بسیار محبوب هستند.

پنجشنبه، در کنفرانس خبری که با حضور دکتر دره، اسنوپ داگ، و مری جی بلایج ترتیب یافت، این هنرمندان درباره اهمیت حضور خواننده‌های موسیقی هیپ هاپ در مهمترین رویداد ورزشی آمریکا توضیحاتی دادند. امنم و کندریک لامار به دلایل نامشخصی در این کنفرانس شرکت نداشتند.

دکتر دره به خبرنگاران گفت که آنها درهای بیشتری را برای هنرمندان هیپ هاپ خواهند گشود و لیگ ملی فوتبال آمریکا را قانع می‌کنند که باید مدت‌ها پیش به سراغ این سبک موسیقی می‌آمد.

اسنوپ داگ در سخنان خود، ترکیب «بزرگترین مسابقه ورزشی جهان» با «بزرگترین سبک موسیقی جهان» را «لحظه‌ای عالی» توصیف کرد.

دکتر دره، مری جی بلایج، و اسنوپ داگ
دکتر دره، مری جی بلایج، و اسنوپ داگ

او‌ با اشاره به اینکه افراد زیادی هستند که نمی‌خواهند موسیقی هیپ هاپ در صحنه باشد، از لیگ ملی فوتبال آمریکا قدردانی کرد و گفت «ما حالا اینجا هستیم و هیچ کسی نمی‌تواند مانع ما شود.»

در این کنفرانس خبری، بر خلاف سال‌های پیش، خبرنگاران اجازه نداشتند تا پرسشی را مطرح کنند که احتمالا برای پرهیز از هرگونه جار و جنجال پیش از برگزاری مسابقه سوپربول بود.

در کنسرت‌های پیشین، تعدادی از رپ‌خوان‌ها از جمله تراویس اسکات، شان دیدی یا کامبز در کنار هنرمندان سبک‌های دیگر موسیقی به هنرنمایی پرداخته‌اند ولی این نخستین باری است که برنامه بصورت کامل به هیپ هاپ اختصاص دارد.

یکی از سوپریزهای کنسرت امسال، هنرنمایی شان فوربز و وارن اسنایپ، دو رپ‌خوان ناشنوایی است که با «زبان اشاره» به اجرای برنامه می‌پردازند.

این نخستین باری است که در کنسرت سوپربول، هنرمندان ناشنوا، همراه با ستاره‌های موسیقی به روی صحنه می‌روند.

پنج خواننده‌ای که در کنسرت پنجاه‌وششمین کنسرت سوپربول شرکت دارند، در مجموع صاحب ۴۴ جایزه گرمی هستند. از این جمع، امنم با ۱۵ جایزه پیشتاز است، و مری جی بلایج تنها خواننده‌ای است که در سال ۲۰۰۱ در کنسرت سوپربول هنرنمایی کرده است.

دکتر دره، مری جی بلایج، و اسنوپ داگ
دکتر دره، مری جی بلایج، و اسنوپ داگ

هر چند که موسیقی هیپ هاپ طرفداران زیادی در آمریکا دارد ولی به دلیل حواشی که پیرامون هنرمندان این سبک موسیقی وجود دارد، لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا به ندرت از آنها برای شرکت در کنسرت سوپربول دعوت کرده است.

این در حالی است که پس از اعتراضات گسترده‌ اخیر به تبعیض‌های نژادی در آمریکا، لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا درخواست‌های زیادی برای دعوت از هنرمندان هیپ هاپ داشت.

بدون شک موفقیت برنامه امسال نقش مهمی در تداوم حضور خواننده‌های این سبک موسیقی در کنسرت‌های آینده خواهد داشت که پربیننده‌ترین رویداد تلویزیونی آمریکا است.

از ستاره‌های بزرگی که تاکنون در کنسرت سوپربول حضور داشتند می‌توان از بیانسه، مدونا، کلدپلی، کیتی پری، یو۲، لیدی گاگا، مایکل جکسون، جنیفر لوپز، و شکیرا نام برد.

سال گذشته این کنسرت را «دویکند» خواننده کانادایی اجرا کرد که برنامه‌ای بدون مشکل ولی کم هیجان بود و با استقبال زیادی مواجه نشد.

XS
SM
MD
LG