لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

انتقادهای تند یک «مجتهد» از خامنه‌ای: با این وضع معیشت عمامه آخوند زیر پا می‌افتد


تصویری از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایران
تصویری از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایران

شهاب‌الدین حائری شیرازی، فرزند امام جمعه پیشین شیراز، با انتقاد از سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم، گفت که اگر جمهوری اسلامی مردم را نکشد و کور نکند، خواهد دید که چه جمعیتی به خیابان خواهند آمد.

شهاب‌الدین حائری که تأکید داشت دارای درجه اجتهاد است، در مناظره با علی ذوعلم، روحانی حامی علی خامنه‌ای، در میزگرد رسانه «حرف نو» درباره ارزیابی رهبری ۳۵ ساله خامنه‌ای که در ۲۸ خرداد برگزار شد، با بیان این که «مطالبات رهبری دقیقا متضاد سیاست‌هایش است» تأکید کرد که «ما حق نداریم به‌خاطر شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل مردم را بدبخت کنیم.»

در این مناظره که بیش از سه ساعت طول کشیده، حائری شیرازی با تأکید بر این که علی خامنه‌ای «مدیر مقتدری» است، اما «ایده‌های خوبی ندارد» خامنه‌ای را به نداشتن «شرح صدر» متهم کرد و گفت برای این که فردی بتواند با خامنه‌ای کار کند «باید مطیع محض» او باشد.

حائری شیرازی با بیان این که خود روحانی است، اما در شرایط موجود نمی‌تواند لباس روحانیت بر تن کند، گفت این را که امروز نمی‌توانم لباس (روحانیت) بپوشم، محصول رهبری آیت‌الله خامنه‌ای می‌دانم» چون او «نخواست توسعه اقتصادی را اولویت قرار دهد» بلکه «خواست نابودی اسرائیل را اولویت قرار بدهد» و اگر رهبر «نمی‌خواست، ما امروز این جا نبودیم.»

فرزند امام جمعه پیشین شیراز در واکنش به اظهارات علی ذوعلم که مدعی شد مردم با اعتراضات «همراهی نکردند»، درباره شدت سرکوب اعتراضات سراسری گفت که «شما تیر نزنید به مردم، ببینید چقدر می‌آیند»، «مردم می‌آیند در خیابان تیر می‌خورند» این قدر آدم کور شدند در این راهپیمایی ها بعد می‌گویید همراهی نکردند؟ خب مردم نمی‌خواهند کور شوند. شما مثل فرانسه برخورد کن، کور نکن مردم را.»

او با اشاره به اظهارات علی خامنه‌ای درباره نابینا شدن یک معترض در فرانسه در سال‌های گذشته که گفته «ببینید حقوق بشر این‌ها را»، تأکید می‌کند که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ «به اعتراف نظام» جمهوری اسلامی، «فقط ۲۵۰ نفر در خیابان کشته شدند» و آمار «بیش از این است.»

حائری شیرازی با بیان این که «یک عالمه کور شدند در این اعتراضات، بعد شما می‌گویید همراهی نکردند؟»، می‌افزاید: «این‌ها می‌گفتند عوض کن سیاستت را. این‌ها می‌گفتند حجاب اجباری نمی‌خواهیم.»

این روحانی شیعه تاکید کرد که «حجاب اجباری فقهی نیست» و بر اساس نظر مراجع «عین باقی محرمات است.»

حائری شیرازی همچنین با استناد به نظر برخی مراجع شیعی درباره «امر به معروف و نهی از منکر» می‌گوید که گفته‌اند اگر «احتمال تأثیر ندارد نگو! ولش کن بی‌حجاب است.»

او همچنین از ناصر مکارم شیرازی نقل قول می‌کند که «بین حجاب و دروغ و تهمت هیچ فرقی نیست» و امر به معروف «منوط است به احتمال تأثیر.»

شهاب‌الدین حائری شیرازی اضافه می‌کند: «بعد تو می‌آیی طرف را می‌اندازی توی ون. روی زمین می‌کشی‌اش. مهسا امینی معلوم نیست چطوری کشته شده است.»

علی ذوعلم تلاش می‌کند سخنان حائری شیرازی را قطع کند و به او می‌گوید «شما همه چیز را به هم می‌دوزید.»

حائری شیرازی با نشان دادن بسته‌ای در کنارش، پاسخ می‌دهد: «این همه فیلم جنایت‌آمیز از رفتار نیروهای امنیتی پخش شده در فضای مجازی، نتیجه‌اش این شده که من باید بقچه بگیرم در دستم، لباس آخوندی را نمی‌توانم بپوشم.»

این روحانی شیعه درباره تورم و گرانی و وضع زندگی مردم ایران تأکید می‌کند: «وقتی معیشت می‌رسد به زیر زمین، عمامه من هم می‌رود زیر پایشان.»

مخالفت شخصیت‌های مذهبی و اعضای خانواده‌های آنها با جمهوری اسلامی و سیاست‌های آن پیش از این نیز سابقه داشته است.

بدری خامنه‌ای خواهر رهبر جمهوری اسلامی ۱۶ آذر ۱۴۰۱ در بیانیه‌ای تأکید کرد که «رژیم جمهوری اسلامی خمینی و علی خامنه‌ای به جز درد و رنج و ظلم برای ایران و ایرانیان ارمغانی دیگر نداشته است.»

همچنین محمود مرادخانی فرزند بدری خامنه‌ای در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا با ابراز امیدواری نسبت به این که بیانیه مادرش «تأثیر مثبت داشته باشد» و «آنهایی که به خاطر یک سری مصالح و منافع سکوت کرده‌اند به سخن بیایند»، گفت: «زیاد هستند حتی در خانواده و داخل روحانیون که با کلیت نظام ولایت فقیه موافق نیستند و باید صحبت بکنند. نباید بترسند از فردا.»

XS
SM
MD
LG