لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

تائید ضمنی اختلاف بین دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی؛ پیام خامنه‌ای برای «ایجاد تفاهم» در نشست مشهد


گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‌ای پیام او را خواند. عکس‌های کوچک بالا از راست: علی‌اکبر احمدیان دبیر شورایعالی امنیت ملی، محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه و محمد شیرازی رئیس دفتر نظامی فرماندهی معظم کل قوا
گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‌ای پیام او را خواند. عکس‌های کوچک بالا از راست: علی‌اکبر احمدیان دبیر شورایعالی امنیت ملی، محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه و محمد شیرازی رئیس دفتر نظامی فرماندهی معظم کل قوا

رسانه‌های دولتی در ایران با یک هفته تاخیر از برگزاری نشست مشترک دو نهاد عالی اطلاعاتی در جمهوری اسلامی خبر دادند که رهبر جمهوری اسلامی در پیامی به آنها ضمن تائید ضمنی اختلاف بین دستگاه‌های اطلاعاتی، خواستار «ایجاد تفاهم» برای رسیدن به «استراتژی واحد» در مواجهه و سرکوب اعتراضات آتی شد.

این نشست مشترک بین مقامات وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در ۲۵ خرداد برگزار شد اما رسانه‌ها پنجشنبه شب خبر برگزاری آن را منتشر کردند.

در این نشست که در شهر مشهد برگزار شد، پیامی سه خطی از علی خامنه‌ای توسط رئیس دفتر او خوانده شد که خطاب به مقامات اطلاعاتی این دو نهاد گفت «یکی از ضعف‌های ما در ارتباط با دستگاه‌های اطلاعاتی، عدم تفاهم بین این مجموعه‌هاست». او خواستار «همکاری و تفاهم در همه‌ سطوح» از سوی این دو نهاد امنیتی شد.

از اواخر دهه هشتاد خورشیدی گزارش‌های زیادی از اختلاف وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران منتشر شده بود. حتی در زمان دولت روحانی بارها این دو نهاد اقدامات متقابل علیه یکیدیگر داشتند.

با اینکه خبرگزاری‌های دولتی متن مشترکی را درباره این نشست منتشر کردند و به نظر می‌رسد برگرفته از بیانیه رسمی اعلام شده به این خبرگزاری‌ها باشد اما در این گزارش، نکاتی قابل توجه درج شده است.

به نظر می‌رسد نشست هفته پیش این دو نهاد، تازه‌ترین تلاش جمهوری اسلامی بعد از اعتراضات گسترده نه ماه اخیر برای اتخاذ تصمیمات امنیتی واحد باشد. موضوعی که حتی در گزارش منتشر شده رسمی نیز دیده می‌شود.

علی‌اکبر احمدیان دبیر شورایعالی امنیت ملی در این نشست با تأکید بر اینکه وحدت و یکپارچگی بالاتر از نتیجه وحدت است، گفت: برای این کار دو مقدمه لازم است. اول استراتژی واحد، دوم نظامات پیونددهنده و یکپارچه‌کننده، یکی از لوازم رسیدن به استراتژی واحد، شناخت یکسان است. ما به شناخت واحد نیاز داریم تا بتوانیم به استراتژی واحد دست پیدا کنیم... ما فرصت پرداختن به خطاهای احتمالی یکدیگر را نداریم. ما باید بسیج شویم و بتوانیم ان‌شاءالله یک استراتژی واحد ایجاد کنیم.

در حالی این مقام امنیتی از «استراتژی واحد» گفته که محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه صراحتا می‌گوید هدف این نشست «تشکیل قرارگاه‌های مشترک» برای پرونده‌های امنیتی است. او با اشاره به «فرمان رهبر معظم انقلاب» گفت: نسبت به تعامل و همکاری با یکدیگر، نگاهمان رسالت و تکلیف شرعی است. ما باید از حوزه تعامل و هم‌افزایی عبور کنیم آن کفِ کار است. ما باید به سقف مورد نظر برسیم و آن اقدام مشترک، مأموریت مشترک، کیس مشترک و تشکیل قرارگاه عملیاتی مشترک است.

در این بین مشخصا مقامات امنیتی در این نشست از تلاش برای آمادگی برای مواجهه و سرکوب اعتراضات آینده می‌گویند. محمد شیرازی که به عنوان «رئیس دفتر نظامی فرماندهی معظم کل قوا» معرفی شده، گفت: امروز همچنان که دشمن با تمام توان و ابزار و تدبیر و ائتلاف با دیگر کشورها علیه جمهوری اسلامی قیام کرده است. ما هم با بسیج و بکارگیری همه توان و انگیزه و همدلی سازمانی و مردمی برای پیشگیری از هر توطئه و فتنه دشمن، پای کار آماده‌ایم. این پیشگیری با اشراف اطلاعاتی و ایجاد آمادگی لازم و اقدام به موقع باید به صورت کامل عملیاتی شود.

XS
SM
MD
LG