لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

آمریکا در مورد محاکمه «مخفیانه» توماج صالحی: وضعیت او را «به‌دقت» زیر‌نظر داریم


توماج صالحی - خواننده رپ
توماج صالحی - خواننده رپ

وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به برگزاری دادگاه غیرعلنی توماج صالحی، خواننده رپ، و عدم دسترسی او به وکیل اعلام کرد وضعیت این معترض زندانی را «به‌دقت» تحت نظر دارد.

این وزارت‌خانه روز شنبه ۳ تیرماه در صفحه توئیتر فارسی خود، با یادآوری گزارش‌های پیشین درباره «شکنجه» توماج صالحی در زمان بازداشت و «نیاز او به مراقبت‌های فوری پزشکی» نسبت به «رفتار خشن رژیم با توماج» عمیقاً ابراز نگرانی کرده و خواستار خاتمه آن شده است.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، بتازگی از جراحت‌های توماج صالحی ناشی از ضرب و شتم او در دوران بازداشت و عدم رسیدگی پزشکی به او خبر داده بود.

توماج صالحی که آبان ماه گذشته و در جریان اعتراضات سراسری بازداشت و به مدت دو ماه از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بود، با اتهاماتی از جمله «افساد فی‌الارض»، «تبلیغ علیه نظام» و «دعوت مردم به کشتار و اغتشاش» مواجه است.

وزارت خارجه آمریکا وضعیت این معترض زندانی را «آخرین نمونه از اعمال سرکوب مداوم توسط رژیم با هدف خاموش کردن و ارعاب مخالفان» خوانده و از مقامات ایران خواسته است که «توماج صالحی و همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند. »

کفیلان سیاسی توماج صالحی بتازگی از برگزاری دادگاه این رپر زندانی در روز یکشنبه ۲۸ خردادماه پشت درهای بسته خبر دادند.

نمایندگان پارلمان‌های آلمان، اتریش و ایتالیا که از جمله کفیلان سیاسی توماج صالحی بشمار می‌روند در ویدیویی مشترک خاطرنشان کردند که این دادگاه غیرعلنی «بدون اعلام رسمی» و «بدون پوشش رسانه‌ای» برگزار شده است.

وزارت خارجه آمریکا با هشدار درباره ادامه «سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو» به وسیله «رهبری ایران» تاکید کرده که «جهان نظاره‌گر است.»

این وزارتخانه تصریح کرده است:« ایالات متحده آمریکا به همکاری با متحدان و شرکای خود در جهت پاسخگو قراردادن مقامات ایران در رابطه با حقوق بشر ادامه می‌دهد.»

XS
SM
MD
LG