لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

حملات بی‌وقفه موشکی روسیه به اوکراین؛ دست‌کم پنج تن کشته شدند


شماری از ساکنان کی‌یف در حملات موشکی گسترده روسیه در داخل ایستگاه مترو پناه گرفته‌اند. ۲۴دی ۱۴۰۱. رویترز
شماری از ساکنان کی‌یف در حملات موشکی گسترده روسیه در داخل ایستگاه مترو پناه گرفته‌اند. ۲۴دی ۱۴۰۱. رویترز

حملات موشکی روسیه به شهر دنیپرو در اوکراین روز شنبه موجب کشته‌شدن دست‌کم پنج اوکراینی شد.

وزیر انرژی اوکراین هشدار داد حملات به تاسیسات انرژی کشورش از سوی روسیه روزهایی «دشوار» را به دنبال خواهد داشت.

در حمله موشکی به دنیپرو، همچنین ۱۵ غیرنظامی اوکراینی از که زیر آوار یک ساختمان گیر افتاده بودند، نجات یافتند.

رویترز به نقل از فرماندار محلی این منطقه از اوکراین گزارش داده که دست‌کم ٢٧ غیرنظامی از جمله شش کودک نیز در این حملات زخمی شده‌اند.

مقامات در میکولایف، شهر غربی لویو، و بندر اودسا در دریای سیاه گفتند که پدافند هوایی در تلاش برای سرنگونی موشک‌های روسیه است. تلویزیون دولتی اوکراین از صدای انفجار در منطقه مرکزی وینیتسا خبر داد.

مسکو از چند ماه قبل زیرساخت‌های انرژی اوکراین را با موشک‌ها و پهپادهای ساخت ایران هدف حملات موشکی قرار داده که باعث خاموشی‌های گسترده و اختلال در گرمایش مرکزی و آب جاری شده است.

دومین حمله روز شنبه ساعاتی پس از آن انجام شد که خبرنگاران رویترز قبل از به صدا درآمدن آژیر حمله هوایی، صدای چندین انفجار را در کی‌یف شنیدند، که بسیار غیرعادی است. میزان خسارات یا تلفات موج دوم هنوز مشخص نیست.

به گفته مقامات، در موج اول حملات به کسی آسیبی نرسید، اما باعث آتش سوزی در یک محل شد و به خانه های خارج از کی‌یف آسیب وارد کرد.

اداره نظامی کی‌یف در بیانیه ای گفت: «یک تاسیسات زیربنایی مورد اصابت قرار گرفت. هیچ آسیب جدی یا آتش سوزی رخ نداد. تمام خدمات اورژانس در محل کار می کنند. هیچکس زخمی نشده است.»

شرکت ملی برق اوکراین گفت که کارگران آن در دمای هوا دو درجه سانتیگرادی، که خیلی سرد نیست، با تمام تلاش برای رفع آسیب‌های وارده و کمبود برق ناشی از حملات قبلی کار می‌کنند.

بزرگترین شرکت خصوصی برق اوکراین خاموشی اضطراری در کی‌یف، منطقه کیف و منطقه اودسا اعلام کرد.

امدادگران داوطلب از بیماران در زیرزمینی در باخموت مراقبت می‌کنند. ۲۴ دی ۱۴۰۱. رویترز
امدادگران داوطلب از بیماران در زیرزمینی در باخموت مراقبت می‌کنند. ۲۴ دی ۱۴۰۱. رویترز

شهردار کیف گفت که بقایای یک موشک بر روی یک منطقه غیر مسکونی درغرب کی‌یف سقوط کرد و باعث آتش سوزی شد اما به کسی آسیبی نرسید.

ساختمان‌های مسکونی نیز در روستایی در منطقه‌ای خارج از پایتخت آسیب دیده است. فرماندار منطقه، گفت که پنجره ها و سقف ۱۸ خانه در اثر انفجار شکسته یا آسیب دیده است.

سخنگوی نیروی هوایی اوکراین، گفت: موشک‌های روسیه احتمالاً در امتداد یک مسیر بالستیک بلند و حلقه‌ای از شمال شلیک شده‌اند، که مشخص می‌کند چرا آژیر حمله هوایی به صدا درآمده است.

او گفت که اوکراین قادر به شناسایی و ساقط کردن موشک های بالستیک نیست.

روسیه روز گذشته ادعا کرد که نیروهایش سولدار در ۱۸ کیلومتری شهر باخموت در استان شرقی دونتسک را تصرف کرده‌اند و آن را موفقیتی نادر پس از ماه ها عقب‌نشینی در میدان نبرد قلمداد کرده است، اما کی‌یف گفت که نیروهایش همچنان در این شهر می جنگند.

رویترز نتوانست بلافاصله وضعیت سولدار را بررسی کند.

XS
SM
MD
LG