لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

ده‌ها نفر در حمله موشکی روسیه به یک مجتمع مسکونی کشته شدند


امدادگران در تلاش برای یافتن بازماندگان در حمله موشکی روسیه به مجتمع آپارتمانی در دنیپرو. ۲۵ دی ۱۴۰۱. رویترز
امدادگران در تلاش برای یافتن بازماندگان در حمله موشکی روسیه به مجتمع آپارتمانی در دنیپرو. ۲۵ دی ۱۴۰۱. رویترز

فرماندار منطقه دنیپروپتروفسک در شبکه‌های اجتماعی گفت که در این حمله دستکم ۴۰ نفر کشته و ۷۵ نفر مجروح شدند و از سرنوشت ۳۵ نفر دیگر اطلاعی در دست نیست. او تاکید کرد که امدادگران همچنان در حال جستجو در میان آوارها برای یافتن بازماندگان هستند.

فرماندهی نیروی هوایی اوکراین گفت:« این حمله موشکی دو روز قبل با یک موشک کی‌اچ ۲۲ صورت گرفت که از منطقه کورسک روسیه پرتاب شده بود. مقامات نظامی گفتند که نیروهای اوکراینی ۲۱ موشک از مجموع ۳۳ موشکی که روسیه در این حمله شلیک کرد را سرنگون کردند، اما اوکراین سامانه دفاع هوایی برای رهگیری این نوع موشک ندارد.»

به رغم ادعاهای مسکو، روسیه از زمان حمله به اوکراین بارها به اهداف غیرنظامی حمله کرده اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در سخنرانی شبانه‌اش از حمایت‌های جهانی و محکومیت روسیه برای این حمله تشکر کرد و افزود: «بسیار مهم است که مردم در واکنش به تروریسم متحد شوند».

او گفت آنهایی که در روسیه «حالا نمی‌توانند حتی چند کلمه در محکومیت این حمله صحبت کنند» مقصرند.

زلنسکی گفت: «شیطان نسبت به بزدلی بسیار حساس است و همیشه کسانی را که از آن می‌ترسند یا سعی می‌کنند با آن معامله کنند به یاد می آورد و هنگامی که به دنبالت بیاید، کسی نیست که از تو محافظت کند.»

بلاروس، همسایه شمالی اوکراین، رزمایش نظامی مشترک با روسیه را از روز دوشنبه آغاز کرد.

وزارت دفاع بلاروس گفت که این رزمایش تا دو هفته دیگر ادامه خواهد داشت و از تمامی فرودگاه‌های نظامی این کشور استفاده خواهد شد.

روسیه، درست قبل از حمله به اوکراین و اعزام ده‌ها هزار نفر از نیروهایش به این کشور یک مانور نظامی در بلاروس برگزار کرد.

تانک‌های بریتانیایی

کرملین در واکنش به آخرین دور از کمک‌های غرب به اوکراین گفت: تانک‌هایی که بریتانیا قصد ارسال آن را دارد «مانند بقیه می‌سوزند.»

بریتانیا روز شنبه اعلام کرد که تانک‌های چلنجر ۲ را برای کمک به دفع تهاجم روسیه به اوکراین می فرستد.

دفتر ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، گفت که این تانک‌ها در هفته‌های آینده فرستاده خواهند شد و حدود ۳۰ سامانه توپخانه خودکششی آ‌-اس‌-۹۰ نیز به دنبال آن ارسال خواهد شد. این دفتر گفت که آموزش نظامیان اوکراینی در مورد نحوه استفاده از این تسلیحات به زودی آغاز می‌شود.

چلنجر ۲ تانک اصلی جنگی بریتانیا است. به گفته ارتش بریتانیا، این تانک برای حمله به تانک های دیگر طراحی شده است و از سال ۱۹۹۴ در خدمت ارتش این کشور بوده است.

XS
SM
MD
LG