لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۷

حزب دمکراسی نو در دور دوم انتخابات يونان پيروز شد


Leader of the New Democracy conservative party Antonis Samaras
Leader of the New Democracy conservative party Antonis Samaras
مردم یونان روز یکشنبه برای شرکت در دور دوم انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رأی رفتند. این انتخابات نه تنها برای مردم یونان، بلکه برای آینده کشورهای حوزه پولی یورو، تعیین کننده بود. نتیجه انتخابات روشن کرد که یونان در حوزه مالی یورو باقی خواهد ماند.

این دومین دور انتخابات پارلمانی یونان در شش هفته اخیر بود. در انتخابات پارلمانی ششم ماه مه، احزاب این کشور موفق به تشکیل ائتلاف نشدند و بنابراین برگزاری مجدد انتخابات تنها گزینه پیش رو بود.

نتایج آرای ۹۹ درصد حوزه های رای گیری نشان می دهد که حزب محافظه کار و دست راستی دمکراسی نو با ۲۹ و نيم درصد آرا پيروز شده است. در مقابل حزب چپ گرا و مخالف صرفه جویی سیریزا ۲۷ و يکدهم درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

نظرسنجی های پیش از انتخابات نیز حاکی از آن بود که رقابت سیریزای چپگرا با حزب راستگرای دمکراسی نو، نزدیک خواهد بود و هیچکدام به تنهایی رای کافی برای تشکیل دولت را نخواهد یافت و بنابراین تشکیل ائتلاف برای پرهیز از یک دور دیگر انتخابات، اجتناب ناپذیر است.

احزاب رقابت کننده دیدگاهی کاملا متفاوت درباره وضعیت اقتصادی و وام ۲۴۰ میلیارد یورویی دارند که کشورهای دیگر برای نجات بحران اقتصادی یونان به آن پرداخت کرده اند. برخی از احزاب طرفدار طرح ریاضت اقتصادی و سیاست های صرفه جویی هستند که کشورهای یورو آن را شرط پرداخت وام نجات مالی به یونان قرار داده بودند و احزاب دیگر خواستار لغو سیاست های صرفه جویی هستند و پیروزی آنان ممکن بود به خروج یونان از حوزه پولی مشترک اروپا و بازگشت به واحد پولی سابق این کشور، دراخما، منجر می شد. این خروج می توانست شوک بزرگی به دیگر کشورهای مقروض اتحادیه اروپا – پرتغال، ایرلند، اسپانیا و ایتالیا- وارد کند و شاید آنان نیز مجبور به ترک واحد پولی یورو می شدند.

یونان از سال ۲۰۱۰ پس از آن که در عرصه اقتصادی جهان، به زانو درآمد، به وام های نجات وابسته شد.

نظرسنجی ها نشان می دهند که اکثريت مردم يونان با باقی ماندن آن کشور در حوزه يورو موافق هستند اما در عين حال با سياست های رياضت کشی دولت مخالفند.
XS
SM
MD
LG