لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

مخالفان سیاست ریاضت اقتصادی یونان چه می گویند؟


مانولیس گلزوس، سیاسی کار چپ گرای نود سالۀ یونانی
مانولیس گلزوس، سیاسی کار چپ گرای نود سالۀ یونانی

سیاستهای ریاضت اقتصادی یونان مخالفان بسیاری دارد. حزب چپ گرای سیریزا که ۱۷درصد آرای پارلمان آن کشور را کسب کرده، در میان مخالفان این سیاستهاست.

شامگاه سی ام مه ۱۹۴۱، دقیقاً ۷۱ سال پیش، مانولیس گلِزوس و همرزمش که دوست نزدیک وی بود، الهام بخش جنبش مقاومت در سراسر اروپا شدند. اکنون و درسن نود سالگی، گلزوس هنوز در خط مقدم جبهۀ سیاست مبارزه می کند. طی اعتراضهای ضد دولت یونان که در مارس سال ۲۰۱۰ و در فوریۀ امسال - نزدیک به چهارماه پیش - انجام شد، این مبارز کهنسال در برابر پارلمان یونان هدف شلیک گاز اشک آور پلیس ضدشورش آتن قرار گرفت.

گلزوس برای تصاحب کرسی در پارلمان یونان مبارزه می کند. او که برای کسب نمایندگی مجلس کشورش از سوی ائتلاف چپ گرای موسوم به سیریزا می کوشد، می گوید تلاش وی و همفکرانش در راستای رسیدن به قدرت نیست، بلکه برای تفویض قدرت به مردم یونان است؛ آنچه وی، آن را هدف مبارزۀ خود و همحزبانش قلمداد می کند.

جبهۀ سیاسی سیریزا ۱۷ درصد آرای نخستین دور انتخابات یونان را از آن خود کرد. این جبهه، مخالف سیاستهای ریاضت اقتصادی پیشنهادی اتحادیۀ اروپا و صندوق بین المللی پول است. مانولیس گلزوس- سیاسی کار با سابقۀ یونانی- درخصوص دو گزینه ای که گفته می شود پیش روی کشورش قرار دارد؛ یعنی انتخاب ریاضتهای اقتصادی یا ترک حوزۀ یورو - سناریویی که از سوی کشورهایی چون آلمان به شکل تهدیدی طرح شده - می گوید که این، کشورهای اتحادیۀ اروپا هستند که باید سیاستهای خود را درقبال یونان تغییردهند. آقای گلزوس طرح این دو گزینه را معادل طرح یک «دوراهی باطل» می خواند.

بیش از شش دهه پیش، مانولیس گلزوس به اسارت نازیها درآمد و در پی بازداشت در سال ۱۹۴۲، در زندان آنها شکنجه شد. گلزوس سالهای بسیاری را نیز زندانی رژیم راست گرا و نظامی یونان بود و تنها سبب نجات یافتن وی از اعدام، اعتراضهای گسترده ای بود که به این امر شد.

آقای گلزوس می گوید مبارزۀ وی پایان نیافته است. او می گوید: «تمامی دوستانی که در مبارزۀ سیاسی ازدست دادم، از من خواستند فراموششان نکنم، و از این روی، بر من است که درادامۀ مبارزه، مشارکت کنم.»

با تمامی دشواری و نشیب و فراز زندگی و جدال سیاسی گلزوس طی تمامی دهه های اخیر، وی می گوید تاکنون شاهد چنین تهدید بزرگ اقتصادی در کشورش نبوده است؛ تهدیدی که در بدهیهای عظیم دولت یونان ریشه دارد.
XS
SM
MD
LG