لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۸

حزب چپ رادیکال یونان قدرت می گیرد


نخست وزیر موقت یونان می گوید همسایگان اروپایی می خواهند کشور در حوزه یورو باقی بماند، اما همچنین تاکید دارند آتن باید به برنامه ریاضت اقتصادی - که در برابر دریافت میلیارد ها دلار کمک نجات مالی با آن موافقت کرد - پایبند بماند.
پاناگیوتیس پیکرامنوس، که در اوائل هفته در بروکسل با دیگر رهبران اروپایی ملاقات کرد، روز جمعه به کارولوس پاپولیاس رییس جمهوری یونان گفت اعتبار دهندگان کشور در دیگر نقاط اروپا فکر می کنند یونان نیاز دارد طرحهای کاهش دستمزدها و مستمریها و حذف هزاران شغل دولتی را اجرا کند.
مخالفت با برنامه های ریاضت اقتصادی در یونان گسترده است، و کارگران خشمگین اغلب برای اعتراض به خیابانها می ریزند. احزاب سیاسی پس از انتخابات پارلمانی در اوائل می قادر نشدند دولت ائتلافی جدیدی تشکیل دهند، و قرار است رای گیری در نیمه ژوئن تجدید شود.
بررسیهای سیاسی نشان می دهد حزب چپ رادیکال سیریزا، که تهدید کرده است وعده های ریاضت اقتصادی یونان را باطل کند، در پیشاپیش انتخابات قدرت تازه ای پیدا کرده است، و از محبوبیت احزاب سوسیالیست و محافظه کار که از کاهش هزینه ها پشتیبانی می کنند، کاسته می شود.
در حالی که یونان در پنجمین سال رکود اقتصادی بسر می برد و بالاترین نرخ بیکاری را در میان کشورهای اروپایی دارد، پیکرامنوس گفت رهبران اروپا به تفصیل درباره چگونگی تقویت اقتصاد کشور مذاکره کرده اند، اما هر اتفاقی بیافتد، دیگر روسای کشورها هنوز انتطار دارند آتن شرایط نجات مالی را رعایت کند.
آشوب مالی و سیاسی در یونان در هفته های اخیر به شدت بر ارزش برابری یورو سنگینی کرده است. ارزش یورو روز جمعه، برای مدتی کوتاه، به پایین ترین حد از ژوئیه ۲۰۱۰ رسید و به یک دلار و 25 سنت کاهش یافت .
XS
SM
MD
LG