لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

احتمال خروج يونان از حوزه يورو پس از انتخابات پارلمانی در ماه آينده


همایش رهبران ٢۷ کشور عضو اتحادیه اروپا که روز چهارشنبه در بروکسل بلژیک برگزار شد، حل بحران منطقه یورو و بویژه مساله اقتصاد از هم پاشیده یونان و ناتوانی آن کشور به بازپرداخت وام خود را مورد توجه قرار داد.
تدابیر عمده برای ایجاد رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا و تلاش برای نگاه داشتن یونان در حوزه یورو، موضوع اصلی گفتگوی رهبران اتحادیه اروپا در این همایش بود.
فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، در متن تهیه شده بار دیگر تمایل اعضا اتحادیه اروپا و نه فقط کشورهای حوزه یورو را به ابقای یونان در حوزه یورو، در صورتيکه آن کشور به تعهداتش عمل کند، تصریح کرد.
آقای اولاند می گوید اتحادیه اروپا تا ٢۸ خرداد که زمان انتخابات پارلمان یونان است همچنان از آن کشور حمایت خواهد کرد.
حوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپایی، نیز معتقد است تا انتخابات آتی یونان نباید در مورد آن کشور تصمیمی اتخاذ شود.
حوزه مانوئل می گويد: پیام ما روشن است. تا زمانی که یونان به تعهداتش عمل کند ما از یونان حمایت می کنیم. بگذاریم مردم یونان حرفشان را در ۱۷ ژوئن بزنند و تصمیم خود را بگیرند.
یونان تا کنون قادر به تشکیل یک دولت ائتلافی نبوده و قرار است انتخابات دیگری در ٢۸ خرداد برگزار شود. دلیل اصلی این عدم موفقیت اختلاف نظر سیاستمداران یونانی در مورد برنامه ریاضت اقتصادی آن کشور است.
در همین حال اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول از یونان می خواهند با کاهش بودجه، برنامه های ریاضت اقتصادی را تشدید کند تا بتواند از اتحادیه و صندوق بین المللی پول وام بیشتری دریافت کند. این اقدام به دولت یونان امکان می دهد که بخشی از وام خود را بازپرداخت کرده و در حوزه یورو باقی بماند.
انتظار نمی رود رهبران اتحادیه اروپا تا قبل از انتخابات آتی یونان تصمیم عمده ای را در مورد آن کشور اتخاذ کنند. اگر سیاستمداران مخالف ریاضت اقتصادی برنده این انتخابات باشند ممکن است یونان از حوزه یورو که ۱۷ عضو دارد، خارج شود.
XS
SM
MD
LG