لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

اختلال گسترده جی‌پی‌اس در ایران؛ مدیر مسیریاب «نشان» درباره به خطر افتادن جان انسان‌ها هشدار داد


نقشه ایران
نقشه ایران

اختلال گسترده جی‌پی‌اس در شهرهای مختلف ایران فعالیت برنامه‌های مسیریاب و تاکسی‌های اینترنتی را دچار اشکال کرده است. مشکلی که پیش از این موجب از دست رفتن جان شهروندان شده و اکنون به اوج رسیده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی مسیریاب «نشان»، ایران در روز یک‌شنبه ۱۳ خرداد شاهد «گسترده‌ترین اختلال جی‌پی‌اس تا به امروز» بوده است.

روابط عمومی «نشان» تأکید کرده که معضل اختلال جی‌پی‌اس پیش از این و در سال‌های گذشته نیز موجب افت عملکرد مسیریاب‌ها و اپلیکیشن‌های مرتبط با نقشه بوده و در ماه‌های گذشته افزایش یافته است، اما در روز یک‌شنبه «به نقطه‌ای رسیده که به‌کارگیری مسیریاب را برای کاربران عملا ناممکن کرده است.»

بهزاد کاظمی، مهندس ارشد تیم مسیریابی «نشان»، گفته است که این تیم با «بررسی ماژولی» برای «تشخیص و اطلاع‌رسانی جعل جی‌پی‌اس»، متوجه «الگوهای اختلال» در مناطق مختلف کشور، به‌ویژه در چند کلان‌شهر شده است.

بنا بر اعلام روابط عمومی «نشان»، علت اختلال مانند گذشته نامشخص است. اما کاربران، از جمله راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی، را با «مشکلات جدی» در مسیریابی روبه‌رو کرده و گزارش‌های متعددی از اختلال در این پلتفرم به پشتیبانی رسیده است.

بر اساس این گزارش، کاربران در شکایت‌هایشان گفته‌اند در حالی که به طور مثال موقعیت مکانی آنها در تهران بوده است، نقشه به آنها مکانی در قم یا اصفهان را نشان می‌داده و به این ترتیب استفاده از مسیریاب ناممکن شده است.

گزارش‌های متعددی نیز درباره اختلال جی‌پی‌اس در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

از جمله، احسان بداغی، روزنامه‌نگار، با انتشار تصویری از مسیریاب خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشته در حالی که «پیش از ظهر» بر اساس نقشه در اسلام‌شهر بوده، اما ساعتی بعد موقعیت او را در اصفهان نشان می‌دهد.

جواد عامل، مدیر تیم نقشه و مسیریاب «نشان»، نیز با ذکر نمونه‌هایی از مشکلات ناشی از اختلال جی‌پی‌اس برای مردم، نوشت: «اورژانس بدون موقعیت‌یابی سردرگم می‌شود و شاید جانی از دست برود! راننده تاکسی در ترافیک گرفتار، مسیرش طولانی‌تر و سفره‌اش کوچک‌تر‌ می‌شود. خانم جوانی به اعتماد مسیریاب از محله‌ ناشناس می‌گذرد و راه گم می‌کند. و معلوم نیست چرا فقط شهروندان ایران با جعل جی‌پی‌اس دست به گریبانند؟»

اختلال در عملکرد سیستم جهت‌یاب جی‌پی‌اس، در سال‌های گذشته موجب گم شدن شماری از کوهنوردان در کوه‌های اطراف تهران و جان باختن دست‌کم ۱۰ تن از آنها شد.

XS
SM
MD
LG