لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

گوگل به کاربران اروپایی امکان «فراموش شدن» داد


نمونه ای لوگوی گوگل
نمونه ای لوگوی گوگل
در پی حکم دادگاه عالی اروپا، شرکت گوگل به شهروندان کشورهای اروپایی این امکان را داد که در صورت تمایل، اطلاعات شخصی شان در نتیجه جستجوهای اینترنتی منتشر نشود.

اقدام روز پنجشنبه گوگل در راستای اجرای حکم اخیر دادگاه عالی اروپا انجام می شود که گفته است افراد «حق دارند در اینترنت فراموش شوند.» جستجوی زندگی خصوصی افراد در فضای مجازی، در مواردی آزاردهنده و مورد اعتراض بوده است.

براساس طرح جدید، شهروندان ۳۲ کشور اروپایی می توانند روی یک فرم آنلاین بنویسند که از کدام سایت ها و پیوندهای اینترنتی می خواهند حذف شوند، و به چه دلیلی نتایج جستجوی اینترنتی در مورد آنها «بی ربط، قدیمی، یا به هر دلیلی نامناسب» است.

کارکنان گوگل سپس تصمیم خواهند گرفت که از بین نگه داشتن یا حذف پیوندها از نتایج جستجو، کدامیک منافع عمومی مردم اروپا را بهتر تأمین خواهد کرد.

از زمان اعلام تصمیم گوگل، هزاران درخواست به شرکت گوگل رسیده است، اما شرگت گوگل توضیح نداده است که جلوگیری انتشار نتایج این جستجوها در اینترنت چقدر زمان خواهد برد.

در حال حاضر، گوگل می گوید نتایج جستجو در اروپا فقط تا حدی اصلاح و تعدیل می شود. باید دید تصمیم گوگل در دیگر مناطق دنیا هم درخواست های مشابهی را به دنبال خواهد داشت یا نه.

مدیر عامل گوگل، اریک اشمیت می گوید حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا موجب دلسردی اوست، اما برای اجرای آن با مقامات اروپایی همکاری خواهد کرد.

شرکت گوگل برای بررسی نحوه انطباق حقوق مربوط به حریم خصوصی افراد با حق عموم برای دسترسی به اطلاعات کمیته ویژه ای با حضور مدیران داخلی و کارشناسانی از بیرون برپا کرده است.
XS
SM
MD
LG