لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۳

وزیر اطلاعات اسرائیل خواستار اقدام جهانی برای ارج‌نهادن به «میراث مهسا امینی» شد


گیلا گاملیل، وزیر اطلاعات اسرائیل

گیلا گملیل، وزیر اطلاعات اسرائیل، در آستانه سالگرد آغاز اعتراضات سراسری در ایران، خواستار اقدام جهانی برای ارج‌نهادن به «میراث مهسا امینی» و «ارتقای آزادی و کرامت انسانی» شد.

خانم گملیل در مقاله‌ای که جروزالم پست آنرا منتشر کرده با اشاره به مبارزه مردم ایران در برابر «حکومت ستمگر جمهوری اسلامی» از جامعه‌ جهانی خواست تا در «همبستگی با مردم ایران» و برای حمایت از تلاش آنها برای آزادی و دموکراسی با یکدیگر همکاری کنند.

او افزود:«ما در همبستگی با مردم ایران، کنارشان می‌ایستیم، فریادهای آنها برای آزادی را تکرار می‌کنیم، صدای معترضان را تقویت می‌کنیم، و از عزم تسلیم‌ناپذیرشان برای بازپس‌گیری هویت خود از حکومت مستبد و دزدسالار دفاع می‌کنیم.»

وزیر اطلاعات اسرائیل در ادامه مقاله خود تصریح کرد:«جهان آزاد باید با قلبی پرشور و جبهه‌ای متحد دست به دست هم بدهد تا راه بازگشت به سوی آزادی و دموکراسی را هموار کند. تنها با هم می‌توانیم آینده‌ای را رقم بزنیم که در آن خاک ایران زمینی حاصلخیز برای شکوفایی رویاها باشد، جایی که رشته‌های پر جنب و جوش فرهنگ ایرانی را می‌توان از نو و فارغ از لکه‌های خشونت و ظلم، از نو بافت.»

او همچنین خاطرنشان کرد: «بیایید شانه‌به‌شانه مردم ایران بایستیم و به آنها قدرت دهیم تا از قید و بند رژیمی رهایی یابند که شادی را از آنها ربوده است، و آزادی آنها را سلب کرده است. زمان آن فرا رسیده که نیروهای خیر را جمع آوری کنیم، تا در یک گروه جهانی از صداهایی که خواستار آزادی، عدالت و بازگشت به اصول کرامت انسانی و احترام برای همه هستند متحد شویم.»

گیلا گملیل خواستار محکومیت سپاه پاسداران به عنوان «ابزار کلیدی سرکوب» جمهوری اسلامی شد و در یادداشت خود نوشت:«اتحاد و همبستگی جهانی به یاد مهسا امینی و با هدف رسیدن به ایرانی آزاد، دموکراتیک و آباد و حامی ارزش‌های آزادی و کرامت انسانی از ملزومات امروز است.»

خانم گاملیل روز چهارشنبه ۱۵ شهریور هم در لندن با گروهی از نمایندگان رسانه‌های فارسی زبان گفتگو کرد.

وزیر اطلاعات اسرائیل در پاسخ به این پرسش آرش سیگارچی، خبرنگار صدای آمریکا، که «مردم در ایران می‌گویند چرا غرب کمک چندانی به ایرانیان برای مقابله با حکومت جمهوری اسلامی نمی‌کند؟» گفت اعتقاد قلبی دارد که تغییر در ایران «به زودی» روی می‌دهد. خانم گاملیل افزود: «به نظرم این به زودی اتفاق می‌افتد. زودتر از آن چه بتوانیم تصورش را کنیم. چرا که شرایط از درون مردم تغییر خواهد کرد. عامل این تغییر خواهند بود. ... این تغییر از جانب مردم روی خواهد داد.»

او افزود: «این مساله بسیار مهمی است که مردم درک کنند اسرائیل از آنها حمایت می‌کند و پشتیبان آنها است. ما در آینده مشکلات آنها را - از جمله آلودگی هوا، آب، کشاورزی، همه فرصت‌ها، فناوری، و بهداشت - را حل خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG