لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

قدردانی شاهزاده رضا پهلوی از اقدام فوری وزیر اطلاعات اسرائیل


 شاهزاده رضا پهلوی و گیلا گاملیل وزیر اطلاعات اسرائیل
شاهزاده رضا پهلوی و گیلا گاملیل وزیر اطلاعات اسرائیل

شاهزاده رضا پهلوی در توییتی ضمن بازنشر توییت وزیر اطلاعات اسرائیل از او بابت تلاشهایش در پس‌ گرفتن امضای شماری از نمایندگان پارلمان این کشور از موضع حمایتی از گروهی اندک از تجزیه‌طلبان ایران و «تعرض کلامی به تمامیت ارضی ایران» قدردانی کرد.

شاهزاده رضا پهلوی در این توییت نوشت: «تعهد به تمامیت ارضی ایران، متحدکننده همه ایرانیان و یکی از اصول اساسی زندگی من بوده است. احترام به این اصل، پایه و اساس رابطه ما با دوستان است.» او اضافه کرد: «اقدام و توجه سریع خانم وزیر، گیلا گاملیل نشان می‌دهد که او یک دوست است و به ملت و کشور ایران احترام می گذارد؛ همان‌طور که ما به ملت و کشور اسرائیل احترام می‌گذاریم.»

خانم گیلا گاملیل، وزیر اطلاعات اسرائیل چند ساعت قبل در توییتی از عقب‌نشینی شماری از نمایندگان پارلمان این کشور از موضع حمایتی از گروهی اندک از تجزیه‌طلبان ایران خبر داد و نوشت :«پس از آنکه از طرح به اصطلاح حمایت از تجزیه بخشهایی از ایران اطلاع یافتم، اکثر نمایندگان پارلمان اسرائیل را برای عقب‌نشینی از این نامه و متن آن قانع کردم. مبارزه با رژیم تندروی دینی خواست مشترک ملتهای بسیاری است، و ما باید این راه را همواره ادامه دهیم.»

شاهزاده رضا پهلوی روز دوشنبه، نامه ۳۲ نماینده مجلس اسرائیل به وزیر امور خارجه این کشور در خصوص حمایت از آنچه که این نمایندگان «اقلیت آذری» خوانده‌اند را «شکاف‌انداز و تقسیم‌کننده» توصیف کرده بود.

وی با دفاع از یکپارچگی کشور گفت: «چنین موضعی در زمانی که هم‌میهنانم معترض‌اند و در چهارگوشه ایران یکصدا برای آینده کشورشان صحبت می‌کنند باعث تعجب است.»

شاهزاده رضا پهلوی ضمن اعتراض به این نامه تاکید کرد که تمامیت ارضی ایران را یک مسئله کلیدی و خط قرمز می‌داند و با بیان این که «اکثریت مردم ایران به چنین سخنانی به شکل منفی نگاه خواهند کرد» از نمایندگان مجلس اسرائیل خواست درباره دلایل نگارش این نامه شفاف‌سازی کنند.

انتشار نامه نمایندگان اسرائیل به وزیر امور خارجه این کشور موجی از واکنش‌ها را در میان فعالان سیاسی و مدنی ایران و نمایندگان جامعه یهودی داشت و بسیاری آن را حرکت در جهت منافع جمهوری اسلامی ایران دانستند که می‌کوشد معترض ایرانی را به تجزیه‌طلبی متهم کند.

XS
SM
MD
LG