لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

وزیر اطلاعات اسرائیل: ۲۵ قانون‌گذار اسرائیلی امضای‌شان را از نامه ناقض تمامیت ارضی ایران پس گرفتند


شاهزاده رضا پهلوی و گیلا گاملیل وزیر اطلاعات اسرائیل
شاهزاده رضا پهلوی و گیلا گاملیل وزیر اطلاعات اسرائیل

با رایزنی وزیر اطلاعات اسرائیل، ۲۵ تن از ۳۲ امضاکننده یک نامه در پارلمان اسرائیل که به «تعرض کلامی» به «تمامیت ارضی ایران» تعبیر شده بود، امضای خود را پس گرفتند.

گیلا گاملیل، وزیر اطلاعات اسرائیل، روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت تصویری از یک نامه را منتشر کرد که بر اساس آن اکثر امضاکنندگان یک نامه که در آن عبارت «آذربایجان جنوبی» به کار رفته بود، از موضع پیشین خود عقب‌نشینی کرده‌اند.

خانم گاملیل در توییتی نوشت: «پس از آن که از طرح به اصطلاح حمایت از تجزیه بخش‌هایی از ایران اطلاع یافتم، اکثر نمایندگان پارلمان اسرائیل را برای عقب‌نشینی از این نامه و متن آن قانع کردم.»

او تأکید کرد که «مبارزه» با جمهوری اسلامی به عنوان یک «رژیم تندروی دینی، خواست مشترک ملت‌های بسیاری است» و «باید این راه» ادامه یابد.

پنج‌شنبه گذشته برخی از اعضای پارلمان اسرائیل با ارسال نامه‌ای به الی کوهن، وزیر امور خارجه این کشور، خواهان آن شده بودند که اسرائیل تهران را به دلیل «اعمال خشونت‌آمیز» علیه آنچه «اقلیت آذری» ساکن در استان «آذربایجان جنوبی» در شمال غرب ایران خوانده شده بود، تحت فشار بین‌المللی قرار دهد.

عقب‌نشینی این نمایندگان پارلمان اسرائیل پس از آن صورت می‌گیرد که روز دوشنبه شاهزاده رضا پهلوی در توییتی به «تعرض کلامی» ۳۲ نماینده مجلس اسرائیل «به تمامیت ارضی ایران» واکنش نشان داده و تصریح کرده بود که این رفتار «غیرقابل پذیرش» و «در خدمت رژیم ضد ایرانی جمهوری اسلامی است.»

شاهزاده رضا پهلوی اظهارات این نمایندگان پارلمان اسرائیل را «نابخردانه» و «در تقابل کامل با مواضع رهبران و مقامات ارشد اسرائیل» که با آنها دیدار داشته دانسته بود.

نجات بهرامی، فعال سیاسی، در واکنش به عقب‌نشینی نمایندگان پارلمان اسرائیل از موضع پیشین خود، در توییتی نوشت: «آری، اگر کشوری رهبر داشته باشد که به جای غزه و لبنان به فکر مملکتش باشد، نتیجه همین می‌شود که با یک توییت، اعضای پارلمان کشوری قدرتمند، ناچار به پس گرفتن امضای ضد ایرانی خود می‌شوند.»

XS
SM
MD
LG