لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

لغو میزبانی والیبال؛ آغاز عقب‌نشینی مسئولان یا انزوای بیشتر ورزش ایران؟


اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه برای تماشای مسابقات والیبال
اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه برای تماشای مسابقات والیبال

برخلاف فدراسیون جهانی فوتبال، فدراسیون جهانی والیبال نسبت به تبعیض جنسیتی در ایران واکنش نشان داد و به علت اجازه نیافتن بانوان ایرانی جهت حضور در استادیوم‌ها٬ والیبال ایران را از میزبانی رقابت‌های والیبال قهرمانی نوجوانان جهان محروم کرد.

«آری گراسا» رئیس برزیلی فدراسیون جهانی والیبال در نامه‌ای به فدراسیون والیبال ایران این محرومیت را اعلام و آرژانتین را به عنوان میزبان جانشین معرفی کرد. این تصمیم که در سایت رسمی فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایران٬ به علت اصلی آن اشاره‌ای نشده٬ قطعاً تبعات مهمی برای والیبال ایران خواهد داشت.

در وبسایت «اینساید» نوشته شده که فدراسیون جهانی والیبال در آینده نیز میزبانی هیچ تورنمنت والیبالی را، تا زمانی که زنان اجازه ورود به استادیوم‌ها را پیدا نکنند، به ایران واگذار نخواهد کرد.

در اتخاذ چنین تصمیمی از سوی فدراسیون جهانی والیبال٬ علاوه بر تلاش‌های زنان و مردان آزادیخواه ایرانی چه در داخل و چه در خارج از ایران٬ زندانی شدن یک بانوی ایرانی نیز نقش مهمی را داشته است.

غنچه قوامی شهروند ایرانی-بریتانیایی به دلیل تلاش برای حضور بانوان در مسابقه والیبال ایران و ایتالیا بازداشت و به زندان افتاد٬ هرچند که محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران می‌گوید: «او قواعد را زیر پا گذاشته و در اطراف مکانی که مسابقه برگزار می‌شده، خشونت و درگیری ایجاد کرده است.»

محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال ایران می‌گوید «ادعاها در مورد غنچه قوامی دروغ است٬ والیبال این روزها برند موفقی برای جمهوری اسلامی است٬ دشمنان نظام نمی‌توانند این موفقیت را تحمل کنند و به دنبال حذف آن هستند.»

وی در ادامه می‌گوید «یک دختر به بهانه دیگری بازداشت شده٬ این ماجرا چه ربطی به ما دارد. استکبار جهانی سال‌ها است که علیه جمهوری اسلامی کار می‌کند و حالا والیبال خاری شده در چشم آنها و می‌خواهند مانع رشد آن شوند؛ چرا که والیبال بلندگوی نظام جمهوری اسلامی شده است.»

محمود افشاردوست دبیر کل فدراسیون والیبال هم می‌گوید «گرفتن میزبانی از ایران تنها دلایل سیاسی دارد و به هیچ عنوان نمی‌تواند ورزشی باشد. بطور قطع گرفتن میزبانی از ایران هیچ ربطی به دلایل ورزشی ندارد.»

خبرگزاری فارس در گزارشی می‌نویسد رؤسای فدراسیون والیبال ۲۰۰ کشور با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور ایران خواستار آزادی غنچه قوامی شده بودند و همین امر غیرورزشی که ارتباطی با والیبال ایران ندارد را بهانه‌ای کردند که با کمک دیدبان حقوق بشر میزبانی را از ایران بگیرند.

به نظر می‌رسد چنانچه دست‌اندرکاران ورزش، و بخصوص والیبال، این اقدام فدراسیون جهانی والیبال را پیگیری کنند، شاید بالاخره بعد از ۳۵ سال جمهوری اسلامی را وادار به عقب نشینی و پذیرفتن بانوان در استادیوم‌های ورزشی نمایند.

نقش والیبالیست‌ها چه در سطح داخلی و چه بین‌المللی بسیار اهمیت دارد٬ و اقداماتی مشابه اقدامات هیئت مدیره سری A ایتالیا می‌توانند موثر باشد.( این سازمان اعلام کرده در تمام مسابقات سری A پیش از سوت شروع بازی، درخواست آزادی غنچه قوامی روی پرچم هر دو تیم نقش می‌بندد. این پیام در تبلیغات اطراف استادیوم نیز درج خواهد شد تا در تمام جهان دیده شود)

در حالی که ظاهراً دست‌اندرکاران ورزش ایران معتقدند که بانوان باید در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند٬ آنچه که تاسف‌آور است، این است که در وبسایت رسمی فدراسیون والیبال ایران هیچ ذکری از زندانی شدن خانم قوامی یا حتی اعتراض فدراسیون جهانی والیبال به عدم حضور بانوان نشده است. در این وبسایت فقط نوشته شده که آقای «آری گراسا» ضمن تشکر از فدراسیون والیبال ایران میزبانی مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان را به جای ایران به آرژانتین اعطا کرده است.

از آنجایی که موضوع عدم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها با همه اهمیت آن تاکنون در صدا و سیما مطرح نشده٬ مشخص می‌شود که حل آن، نه در دست رئیس فدراسیون است ونه کمیته ملی المپیک٬ لذا باید صبر کرد و دید که این تحریم‌ها (لغو میزبانی مسابقات والیبال نوجوانان جهان) باعث عقب‌نشینی مسئولان جمهوری اسلامی می‌شود یا باعث انزوای ورزش ایران؟

---------------------------------------------

اين مقاله تنها به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده و نظرات بيان شده در آن، الزاماً بازتاب ديدگاه صدای آمريکا نيست.

XS
SM
MD
LG