لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۴

هشدار آلمان: جمهوری اسلامی به‌دنبال شناسایی ایرانیان مخالف است


تظاهرات ضدحکومتی ایرانیان در برلین، آلمان. شنبه ٣٠ مهر ۱۴۰۱
تظاهرات ضدحکومتی ایرانیان در برلین، آلمان. شنبه ٣٠ مهر ۱۴۰۱

سازمان امنیت داخلی آلمان روز یکشنبه در بیانیه‌ای از ایرانیان مقیم این کشور و مخالفان جمهوری اسلامی خواست که احتیاط را رعایت و از سفر به ایران خودداری کنند.

توماس هالدن وانگ، رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان، گفت بیش از ۲۰۰ هزار ایرانی تبار در آلمان زندگی می‌کنند که بیشترشان با جمهوری اسلامی مخالف هستند.

به گفته وی، طی سال‌های اخیر مشخص شده که جمهوری اسلامی عواملی را برای شناسایی منتقدان و مخالفانش به کار گرفته است.

هالدن به ایرانیان مقیم آلمان که قصد سفر به ایران را دارند هشدار داد که سفر می‌تواند برایشان عواقب جدی در پی داشته باشد.

این مقام امنیتی با اشاره به گروگانگیری‌های صورت گرفته در ایران گفت سالهاست مشخص شده که اعضای نهادهای حکومتی ایران «علاقه‌ای به تحقیق» درباره افراد منتقد جمهوری اسلامی دارند. به گفته او، این افراد شناسایی می‌شوند و در صورت سفر به ایران با عواقب جدی مواجه خواهند شد.

رئیس سازمان اطلاعات داخلی آلمان همچنين در ارتباط با فعالیت مخالفان جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی از آنها خواست محتاط باشند.

هالدن به تظاهرات بزرگ همبستگی ۸۰ هزار ایرانی در برلین اشاره کرد و گفت مقامات امنیتی آلمان پی برده‌اند که سرویس‌های وابسته به حکومت ایران به هویت افراد شرکت‌کننده در تظاهرات علاقه‌مند بودند و از آنها فیلم و عکس می‌گرفتند. او افزود انتشار عکس در شبکه‌های اجتماعی کار شناسایی را برای حکومت ایران راحت‌تر می‌کند.

هشدار رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان به ایرانیان مقیم این کشور در حالی است که‌ جمهوری اسلامی پیشتر آلمان را به اظهارات مداخله‌جویانه، مواضع تحریک‌آمیز و رفتارهای غیردیپلماتیک در پی اعلام حمایت برلین از معترضان داخل ایران متهم کرده بود.

XS
SM
MD
LG