لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

هشدار تروئیکای اروپا به جمهوری اسلامی: در جامعه بین‌الملل منزوی‌تر می‌شوید


نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام
نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام

سه کشور اروپایی عضو برجام، در پی برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام، با صدور بیانیه‌ای مشترک درباره نقض برجام از سوی جمهوری اسلامی و تبعات فعالیت‌های اتمی ایران هشدار دادند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه در این بیانیه تاکید کردند که هرگز اجازه نخواهند داد جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. این سه کشور همچنین اعلام کردند مقامات جمهوری اسلامی باید از حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین دست بردارند و از ارسال سلاح‌ برای برخی شبه‌نظامیان در خاورمیانه خودداری کنند.

تروئیکای اروپا اعلام کردند که چنین فعالیت‌هایی در کنار سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم، تنها منجر به انزوای بیشتر ایران از جامعه بین‌المللی خواهد شد.

در بیانیه این سه کشور همچنین آمده است :«ایران به مدت سه سال و نیم تعهدات خود در چارچوب برجام را نقض کرده و همچنان به تشدید برنامه هسته‌ای خود ادامه می دهد ضمن آن که تعهدات شفاف‌سازی خود را در این زمینه به میزان قابل توجهی کاهش داده است.»

تروئیکای اروپا در ادامه با اشاره به غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران و تعلیق نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی این کشور این اقدامات را خطرناک توصیف و توقف فوری برنامه موشکی ایران و انتقال بی‌ثبات‌کننده موشک‌ها و پهپادها به دیگر کشورها را خواستار شدند.

آلمان فرانسه و بریتانیا چنین انتقالاتی را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانسته و ضمن محکوم کردن این اقدامات، به شدت به مقامات جمهوری اسلامی نسبت به ارسال تسلیحات بیشتر به روسیه، هشدار داده و آن را مصداق جنایت جنگی دانستند.

در همین رابطه یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به سوال بخش فارسی صدای آمریکا تاکید کرد که تمرکز دولت بایدن فعلاً بر تظاهرات مردمی در ایران و تحویل پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به روسیه است.

اظهارات این سخنگو پس از آن عنوان شد که هیئتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از سفری یک‌روزه و بدون هیچ نتیجه مشخص روز دوشنبه تهران را ترک کرد.

عدم همکاری جمهوری اسلامی در ارائه پاسخهای دقیق به پرسشهای آژانس در این زمینه مانع از پیشرفت در مذاکرات احیای توافق برجام شده است. با شروع تظاهرات مردمی در ایران مقام‌های اروپائی و آمریکا بارها گفته‌اند که در حال حاضر تمرکز شان بر مذاکرات هسته ای نیست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در وین پیشتر اعلام کرده بود که یک تیم فنی از ایران بازدید خواهد کرد تا برای حل بن‌بست در مورد کشف آثار مواد رادیواکتیو در سایت‌های اعلام نشده از سوی ایران، تلاش کند.

بازوی نظارتی هسته‌ای سازمان ملل مدتها است که از ایران خواسته است درباره ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده توضیح دهد و خواستار «دسترسی به این سایت‌ها و مواد یافت شده» و همچنین جمع‌آوری نمونه‌ها شده است.

ایران، روز شنبه ۲۶ آذر، یک روز قبل از بازدید تیم فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این کشور گفته بود ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را تا «سطح بی‌سابقه‌ای» افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG