لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

مرکل پس از پیروزی در انتخابات آلمان: با حزب آلترناتیو ائتلاف نخواهم کرد


با اعلام نتیجه انتخابات پارلمانی آلمان، آنگلا مرکل برای چهارمین دوره مقام صدراعظمی خود را حفظ کرد. خانم مرکل که در دوازده سال گذشته صدر اعظم آلمان بوده است، با آن که حزب دموکرات مسیحی به رهبری او در انتخابات اخیر در مقایسه با دوره های پیشین درصد کمتری از آرا را کسب کرده، اما هنوز در راس ائتلافی که هنوز شرکای آن مشخص نشده اند باقی خواهد ماند.

تحول تازه در انتخابات اخیر سربلند کردن حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» - یک حزب ضد مهاجرت - است که با کسب ۱۳ درصد آرا نه تنها به پارلمان فدرال و ایالت ها راه یافته بلکه به سومین حزب بزرگ آلمان تبدیل شده است.

آنگلا مرکل که از هم اکنون در صدد ایجاد ائتلاف تازه برای تشکیل کابینه چهارم است و از ائتلاف با شریک سابق - حزب چپ میانه سوسیال دموکرات - ناامید شده است، می‌گوید به هیچ روی با حزب آلترناتیو ائتلاف نخواهد کرد: «فکر می‌کنم آن دسته از حزب‌ها که قادر به شرکت در ائتلاف هستند راه حلی پیدا خواهند کرد. البته اختلاف‌هائی در کار است، مثلا میان دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی از یک سو و حزب دموکرات های آزاد و حتی حزب سوسیال دموکرات از سوی دیگر. این امر در شکل گیری ائتلاف آینده بازتاب خواهد داشت و برچگونگی شکل نهایی ائتلاف تاثیرخواهد گذاشت. با این همه، حزب آلترناتیو کمترین تاثیری بر شکل گیری ائتلاف نخواهد داشت.»

در انتخابات آلمان، حزب اتحاد دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل ۳۳ درصد (در انتخابات چهار سال پیش ۵/۴۱ درصد)، حزب سوسیال دموکرات، شریک ائتلاف، به رهبری مارتین شولتز ۲۱ درصد (در انتخابات پیشین ۷/۲۵ درصد)، حزب آلترناتیو آلمان۱۳ درصد، حزب دموکرات های آزاد، ۵/۱۰ درصد، حزب چپ و حزب سبزها هر یک ۹ درصد آراء را کسب کردند.

رهبر حزب سوسیال دموکرات می‌گوید حاضر به ائتلاف با خانم مرکل نیست و ترجیح می‌دهد به جای شرکت در کابینه، نقش اپوزیسیون را برعهده بگیرد.

بنابر این محتمل‌ترین شکل ائتلاف، شرکت حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل با حزب دموکرات‌های آزاد و حزب سبزهاست که با توجه به رنگ پرچم‌های هر یک از این سه حزب – که با رنگ‌های پرچم جمهوری جامائیکا در کارائیب یعنی سیاه، زرد، سبز همخوانی دارد – به «ائتلاف جامائیکا» موسوم شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG