لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

انتخابات یکشنبه آلمان؛ نظرسنجی‌ها: مرکل برای چهارمین بار پیروز می‌شود


صدر اعظم آلمان که روز یکشنبه برای چهارمین بار سرنوشت خود را به رای عمومی می گذارد، بنا به تازه ترین رای گیری ها بر رقیب سوسیال دموکرات پیروز خواهد شد هرچند این بار میزان پیروزی او به اندازه دوره های پیشین نخواهد بود.

درنظرخواهی ها، مارتین شولتز رقیب سوسیال دموکرات ۲۳ در صد و «یونیون» گروه محافظه کار طرفدار خانم مرکل ۳۶ در صد آراء در رای گیری روز یکشنبه را کسب خواهند کرد.

برنامه سوسیال دموکرات ها مبارزه در راه از میان برداشتن نابرابری هاست در حالی که برنامه خانم مرکل تقویت اقتصاد کشور در عصرفناوری های دیجیتالی است.خبرهای مثبتی که این روزها در رسانه ها منتشر می شود نشان می دهد که سرمایه گذاران به آینده اقتصاد آلمان خوش بین اند و نگرانی ها در باره یک یوروی قوی برطرف شده است.

بنا به نظرخواهی مرکزپژوهشی ZEW، بزرگ ترین اقتصاد اروپا طی ماه های آینده همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد، اشتغال بسیار بالاست، مزدها رو به افزایش است. هزینه های بدهی کشوربه پائین ترین سطح رسیده و میل به مصرف در جامعه آلمان رو به گسترش است.

حزب چپ افراطی دی لینکه در رای گیری، با کسب ۱۰ در صد آراء، مقام سوم را خواهد داشت. حزب دموکرات های آزاد که طرفدار بازار آزاد است ، و نیز حزب گزینه آلمان ، مخالف مهاجرپذیری، هرکدام با کسب ۹ در صد آراء در مقامهای چهارم قرار می گیرند.

در نظرسنجی ها، حزب سبز طرفدار محیط زیست ۸ درصد آراء را کسب می کند.

با این حساب و از آنجا که هیچ حزبی اکثریت نصف بعلاوه یک را در پارلمان آینده نخواهد داشت، دولت بعدی ائتلافی خواهد بود ازیونیون با سوسیال دموکرات، یا ائتلاف سه گانه یونیون –حزب سبز- حزب دموکرات های آزاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG