لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

گفتگوی تلفنی اوباما و اولاند درمورد اتهام شنود آمريکا


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تلفنی با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، در مورد ناخشنودی فرانسه پيرامون اتهاماتی که آژانس امنیت ملی آمریکا میلیون ها مکالمه تلفنی فرانسویان را شنود کرده است، گفتگو کرده است.

آقای اوباما به رئیس جمهوری فرانسه گفت، ایالات متحده در حال بررسی چگونگی جمع آوری اطلاعات است تا از تعادل بین امنیت و حفظ حریم خصوصی اطمينان حاصل کند.

کاخ سفید اعلام کرده است که برخی از اتهامات نسبت فعالیت های انجام شده آمريکا در مطبوعات فرانسه «تحریف شده است.»

در همين حال لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، روز دوشنبه سفیر آمریکا در فرانسه را احضار کرد تا پیرامون محتوای مقاله ای توضیح دهد که در روزنامه فرانسوی لوموند منتشر شده است. این مقاله به جاسوسی گسترده ای پرداخته که گفته می شود آژانس امنیت ملی آمریکا از شهروندان فرانسه می کند.

نویسنده این مقاله مدعی شده بود که آژانس امنیت ملی آمریکا تنها طی یک ماه، ده ها میلیون مکالمه تلفنی فرانسویان را شنود کرده است. لوران فابیوس اين ادعا را «تکان دهنده» توصيف کرده است.

جان کری، وزير امور خارجه آمريکا، روز دوشنبه هنگام ورود به پاريس برای شرکت در مذاکرات خاورميانه در اين باره مورد سوال قرار گرفت. او از توضيح پيرامون اتهامات خاص خودداری کرد اما گفت، ايالات متحده درباره اين موضوع بطور خصوصی با مقامات فرانسه و ديگر متحدان گفتگو خواهد کرد. وی افزود، حفاظت از امنیت مردم در جهان امروز بسیار پیچیده و چالش برانگیز است .
XS
SM
MD
LG