لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

کمک نظامی تهران به مسکو؛ ایران از شهروندان خود خواست اوکراین را ترک کنند


تهاجم روسیه به کی‌یف، پایتخت اوکراین. آرشیو
تهاجم روسیه به کی‌یف، پایتخت اوکراین. آرشیو

ایران روز جمعه به اتباع خود توصیه کرد که به اوکراین سفر نکنند و از ایرانیان ساکن آن کشور خواست اوکراین را ترک کنند.

در بیانیه وزرات امور خارجه ایران گفته شده است که این تصمیم به دلیل تشدید تنش نظامی در اوکراین و برای حفظ امنیت شهروندان ایرانی گرفته شده است.

این در شرایطی است که آمریکا اعلام کرده نیروهای ایرانی در کریمه حضور دارند و در هدف قرار دادن اوکراین با پهپادهای ایرانی به روس ها کمک کرده اند.

ایران در بیانیه خود به به این اتهام اشاره ای نکرده است.

از آنجا که نیروهای روسیه از ماه سپتامبر در میدان نبرد با شکست مواجه شده اند، پوتین جنگ را تشدید کرده است. ماه گذشته او دستور فراخوان صدها هزار نیروی ذخیره را صادر و بارها تهدید کرد که از سلاح های هسته ای برای محافظت از روسیه استفاده خواهد کرد.

پوتین همچنین با هدف از بین بردن منبع برق اوکراین پیش از زمستان، با استفاده از موشک های کروز و پهپادهای ایرانی حملاتی را در این ماه آغاز کرد.

ایران نیز مانند مسکو، تحویل پهپادها به مسکو را تکذیب کرده است.

آمریکا روز جمعه اعلام کرد ایران در شبه‌جزیره کریمه حضور نظامی دارد و در حملات پهپادی روسیه به اوکراین، به نیروهای پوتین کمک می‌کند.

جان کربی،هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «طبق ارزیابی ما، پرسنل نظامی ایران در کریمه حضور داشتند و در این عملیات‌ به روسیه کمک کردند.»

به گفته او، ایرانیان در کریمه نقش مربیان و کارکنان پشتیبانی فنی را ایفا کردند. او افزود:« خود روس‌ها پهپادهای ایرانی را هدایت می‌کنند و آسیب‌های قابل‌توجهی را به زیرساخت‌های اوکراین وارد کرده‌اند.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود: «تهران، اکنون روی زمین و از طریق تهیه سلاح‌هایی که بر غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین تاثیر می‌گذارد، به طور مستقیم درگیر [جنگ] اوکراین است.»

او هشدار داد: «ایالات متحده، تمامی ابزارها را برای افشا، بازدارندگی، و مقابله با تامین این مهمات توسط ایران علیه مردم اوکراین دنبال خواهد کرد.»

جان کربی افزود:« آمریکا همچنان به وضع و اجرای تحریم‌ها علیه تجارت‌های تسلیحاتی روسیه و ایران ادامه خواهد داد.»

در همین ارتباط، اتحادیه اروپا و بریتانیا روز پنجشنبه تحریم‌هایی علیه سه شخص و یک نهاد مرتبط با همکاری‌های نظامی ایران و روسیه وضع کردند.

XS
SM
MD
LG