لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

فوران خشم هنرمندان و ورزشکاران همراه با مردم در پی ادامه کودک‌کشی‌ جمهوری اسلامی


در حالی که اعتراضات سراسری در ایران به‌عنوان طولانی‌ترین اعتراض ایرانیان در چهل سال گذشته، وارد سومین ماه خود شده است ، رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری از کشتار حدود ۶۰ کودک و نوجوان در این اعتراضات خبر می‌دهند.

در تازه‌ترین جنایت ،کشته شدن کیان پیرفلک، کودک ۱۰ ساله اهل ایذه خوزستان واکنش بسیاری از مردم به‌ویژه هنرمندان و ورزشکاران را در پی داشت.

زینب مولایی‌راد، مادر کیان پیرفلک، کودک ده ساله کشته شده در ایذه، تصاویری از فرزندش منتشر کرد و نوشت:«کیان آرزو داشت مهندس رباتیک شود.» او با انتشار تصاویری از فرزندش کیان نوشته است: «رودم مهندسم، رودم، رودم». رود در لری به معنای جگرگوشه یا عزیزدردانه است.

اصغر فرهادی، کارگردان سرشناس ایرانی، با انتشار تصویری از کیان پیرفلک، کودک کشته شده در ایذه، در اینستاگرام خود نوشت:«خون این کودکان پاک، دامن آلوده‌تان را خواهد گرفت.»


امیر جعفری، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، هم در اینستاگرامش نوشت:«نمیتوانم انتهای این غم را درک کنم، کیان، تو که زندگیت به اندازه عمر رنگین کمان بود، غم ما را خودت به خدایت بگو»

ساعد سهیلی، بازیگر، نیز با انتشار تصویری از کیان پیرفلک، کودک کشته شده در ایذه،نوشت:«ده سال هر شب پتو کشیدن رو بچه شون که یخ نکنه، دیشب تا صبح یخ ریختن رو بچشون که…خدای رنگین کمان، خوبی؟ خوشی؟ »

ستاره پسیانی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، با هشتگ کیان پیرفلک، در اینستاگرام خود نوشت:«به بچه ده ساله هم رحم نمی کنین؟ شما چی هستین؟ خانواده ندارین؟ بچه ندارین؟ هیچ کدومتون پدر نیستین؟»


همچنین محسن چاوشی، خواننده و آهنگساز اهل استان خوزستان، با انتشار تصویری از کیان نوشت:«خوزستان، حالا نوبت به کودکانت رسیده است… پسرم، رنگین کمان خواستی، گلوله ای به جسم نازکت دوختند.»


رضا یزدانی، خواننده و آهنگساز، هم نوشت:«به نام خداوند رنگین کمان، کیان پیرفلک.»
علی لهراسبی، خواننده، هم ضمن انتشار تصویری از کیان پیرفلک، کودک کشته شده در ایذه، پرسید:« به کدامین گناه؟»

علی ضیا، مجری و تهیه کننده صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، نیز در اینستاگرامش نوشت:«می‌خواست مخترع شود، کشته شد.»

حامد کمیلی، بازیگر، با انتشار تصویری از یک رنگین کمان به همراه چند تکه یخ، به یاد کیان پیرفلک، کودک کشته شده در ایذه در اینستاگرام خود نوشت: «ایذه،خوزستان،ایران من، تسلیت.»

پیام صادقیان، بازیکن اسبق تیم فوتبال پرسپولیس عکس کیان پیرفلک، را استوری کرد و نوشت: «خدا ازتون نگذره، تسلیت.»

خشم و عصبانیت مردم ایران از ادامه کودک‌کشی رهبران جمهوری اسلامی در حالی رو به فزونی است که نهادهای بین‌المللی حقوق کودک همچون یونیسف در دو ماه گذشته در قبال این جنایات سکوت کرده و هیچ واکنشی از خود نشان نداده‌اند.

مهتاب کرامتی بازیگر سینمای ایران هم که سفیر یونسکو در ایران بود امروز بعد از یادداشت اعتراضی همکارش هنگامه قاضیانی «که از سکوت او در قبال جانیان کودک‌کش به شدت انتقاد کرده بود»، با انتشار متنی دست‌نویس و به زبان فارسی اعلام کرد که از سمتش در سازمان یونسکو کناره‌گیری کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG