لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

هزینه گزاف تماشای بازی‌های ایران در جام جهانی قطر؛ بلیط‌ها خریدار ندارند


بازی‌های جام جهانی فوتبال قطر از روز ۲۹ آبان آغاز خواهد شد.
بازی‌های جام جهانی فوتبال قطر از روز ۲۹ آبان آغاز خواهد شد.
در حالی که ده روز به آغاز جام جهانی فوتبال در قطر باقی مانده است، و
با اینکه مقامات جمهوری اسلامی ایران برگزاری بازی‌ها در کشور همسایه را فرصتی برای جذب گردشگران خارجی عنوان می‌کردند، گزارش‌ها حاکی از عدم استقبال گردشگران از سفر به ایران است.
تجارت نیوز گزارش داده است که حتی علاقه‌مندان در ایران نیز استقبالی از تهیه بلیت‌های تور جام جهانی نکرده‌اند. بر اساس این گزارش، اگر مردم بخواهند تنها سه بازی ⁧‫ایران را ببینند با قیمت فعلی ⁧‫دلار‬⁩، باید ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت کنند که این رقم، حدود چهار برابر تور دور ⁧‫اروپا است.
سفیر ایران در قطر گفته است که ایران ۳۱ هزار سهمیه بلیت جام جهانی دارد که بخشی از آن به سازمان‌های دولتی و «نهادهای خاص» رسیده است و باقیمانده را آژانس‌ها گرفته‌اند که تور جام جهانی را با قیمت‌های نجومی از ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان به فروش گذاشته‌اند.
روزنامه اینترنتی «فراز دیلی» در‌ گزارشی عنوان کرده است که سهمیه ایران از بلیت‌های رایگان جام جهانی قطر، ۱۸۰۰ بلیت است. در این مطلب اشاره شده است که یکی از این بلیت‌ها در دست علی احدی، سرپرست دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش است.
این در حالی است که وزیر ورزش جمهوری اسلامی ایران دلیل این عدم استقبال را «‏برخی رفتارهای غلط ورزشکاران» و رسیدن «اطلاعات اشتباهی» به آنها دانسته است.
بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در بازی دوستانه مقابل سنگال در اتریش با گرمکن مشکی حاضر شدند که برخی از رسانه‌های خارجی این اقدام را نشانه همبستگی با اعتراضات سراسری در ایران تلقی کردند.
در روزهای گذشته نیز تصاویری منتشر شده است که نشان می‌دهد بازیکنان تیم ملی فوتبال به جز مهدی ترابی و وحید امیری از خواندن سرود جمهوری اسلامی ایران خودداری می‌کنند.
از سوی دیگر، شماری از ایرانیان و فعالان حقوق بشری خواستار بایکوت جام‌جهانی و کناره‌گیری تیم ملی به دلیل سرکوب شدید معترضان توسط جمهوری اسلامی ایران شده‌اند.
به علاوه، کارزاری تحت عنوان «بایکوت قطر ۲۰۲۲» راه افتاده است که تلاش می‌کند توجه عموم را نسبت به وضعیت حقوق بشر، حقوق زنان، جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی، کارگران مهاجر، دموکراسی و تأثیرات مخرب زیست محیطی برای ایجاد هوای مناسب در ورزشگاه ابراز جلب کند.
بازی‌های جام جهانی فوتبال قطر از روز ۲۹ آبان آغاز خواهد شد.
XS
SM
MD
LG