لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

یک گروه بزرگ فولادسازی آلمانی هم از بازار ایران می رود


صفحه سایت گروه بزرگ فولادسازی SMS
صفحه سایت گروه بزرگ فولادسازی SMS

گروه بزرگ فولادسازی اس.ام.اس آلمان اعلام کرد روابط تجاری خود با شرکت های ایرانی را در آستانه دور جدید تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، متوقف می کند.

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان روز یکشنبه در توئیتر خود اعلام کرد گروه بزرگ فولادسازی اس.ام.اس آلمان به سفارت آمریکا اعلام کرده که بازار ایران را ترک خواهد کرد.

این شرکت بزرگ آلمانی که در آمد ۲.۸۹ میلیارد یورویی در سال گذشته داشته، پیشتر با ایران وارد مذاکراتی شده بود. حتی در نوامبر سال ۲۰۱۶، نمایندگان آن از برخی کارخانه های فولاد ایران از جمله مبارکه دیدار داشتند.

توافق هسته ای سال ۹۴ ایران و کشورهای پنج به علاوه یک زمینه بازگشت بسیاری از شرکت ها به ایران را فراهم کرد اما دولت پرزیدنت ترامپ ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی و بی ثبات سازی در منطقه متهم کرد.

بعد از آن بود که شرکت های اروپایی دوباره اقدام به ترک ایران کردند. با اینکه دولت آلمان موافق حفظ برجام است اما شرکت های آلمانی برای دوری از مجازات توسط آمریکا، بازار ایران را ترک می کنند.

پیشتر، «دویچه بان» که اپراتور دولتی راه آهن آلمان به شمار می رود، اعلام کرد از دو پروژه مشاوره و همکاری فنی با جمهوری اسلامی ایران خارج می شود. همچنین «دویچه تلکام» نیز در پی تحریم های آمریکا به فعالیت های خود در ایران پایان می دهد.

اتحادیه اروپا در نظر دارد برای حفظ برجام همکاری با تهران را ادامه دهد و از شرکت های اروپایی خواسته است با ایران تجارت کنند اما کارشناسان می گویند در سایه بازگشت تحریم های آمریکا، مقامات اروپایی قدرت عمل زیادی برای تشویق شرکت های بزرگ چند ملیتی به ادامه فعالیت در ایران ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG