لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

شرکت اتومبیل و کامیون سازی دایملر آلمان هم ایران را ترک می کند


شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد که با آغاز تحریم‌های آمریکا، برنامۀ توسعۀ فعالیت‌هایش در ایران را رها خواهد کرد.

روزنامه اکسپرس با اشاره به خروج «دایملر» نوشت: به دنبال اقدام دایملر در همکاری با آمریکا در زمینه تحریمها، شرکتهای اروپائی دیگر هم در حال سبک و سنگین کردن برهم زدن توافق با ایران و خارج شدن از معامله با آن کشورهستند.

شرکت آلمانی دایملر در زمینۀ ساخت اتومبیل و کامیون فعال است.

اتحادیه اروپا در نظر داشت ضمن انتقاد از آمریکا در خروج از برجام، همکاری با تهران را ادامه دهد و از شرکتهای اروپائی فعال در ایران خواسته به کار خود ادامه دهند.

اکنون آن دسته از شرکتها که از ترس تحریمهای آمریکا، از ایران خارج شوند یا باید اجازه کمیسیون اتحادیه اروپا را داشته باشند و یا خطر پیگرد اعضای اتحادیه اروپا را بپذیرند.

با آنکه اتحادیه اروپا تاکید دارد که شرکتهای کوچک و متوسط اروپائی در فعالیت با ایران مشکلی ندارند چون آنها در بازارهای امریکا فعال نیستند اما همین شرکتها هم از ترس تحریمها ترجیح می دهند به فعالیت خود درایران خاتمه دهند.

لویسا سانتوس، مدیر روابط بین الملل بیزینس یوروپ می گوید برای شرکتهای اروپائی در شرایط حاضر، معامله با ایران دشوار است.

به گفته او آن دسته از شرکتهای اروپائی که هم در آمریکا و هم در ایران فعالیت دارند، خودشان باید بین این دو یکی را انتخاب کنند اما شرکتهای کوچکتر هم مشکلات خاص خود را دارند و هر چند تمایل دارند در ایران فعالیت کنند، نگران دردسرهای بعدی آن هستند.

اکسپرس سخن کریستوف لیتل رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا را نقل می کند که گفته است اتحادیه باید به شرکتها تضمین کامل بدهد که در برابر زیانهای احتمالی از آنها حمایت خواهد کرد.

به گفته او، تمایل شرکتهای اروپائی به ترک فعالیت در ایران، نشانه شکست همبستگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقابله با تحریمها و پیروزی دونالد ترامپ است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG