لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

دو شرکت آلمانی از پروژه های ارتباطی وحمل و نقل ریلی ایران خارج می‌شوند


«دویچه بان» که اپراتور دولتی راه آهن آلمان به شمار می رود، از دو پروژه مشاوره و همکاری فنی با جمهوری اسلامی ایران خارج می شود.

به گفته سخنگوی این شرکت، این پروژه ها به ترتیب در ماه جاری اوت و ماه آینده سپتامبر کنار گذاشته می شوند.

خروج «دویچه» بان از هر دو پروژه در واکنش به احیای تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می گیرد. «دویچه» بان از طریق یکی از شرکت های وابسته به خود با ایران قرار داد بسته بود.

در همین حال، رویترز خبر داد که علاوه بر «دویچه بان»، یک شرکت آلمانی دیگر به نام «دویچه تلکام» نیز در پی تحریم های آمریکا به فعالیت های خود در ایران پایان می دهد.

این شرکت از طریق یکی از زیرمجموعه هایش به نام «دیتیکان» قرار بود به شرکت های حوزه ارتباطات در ایران خدمات مشاوره دهد.

یک سخنگوی این شرکت گفت است تا زمان تصمیم گیری به توقف فعالیت ها در ایران، فروش این شرکت در ایران به حدود ۳۰۰ هزار یورو رسیده بود.

پیشتر نیز شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرده بود که با آغاز تحریم‌های آمریکا، برنامۀ توسعۀ فعالیت‌هایش در ایران را رها خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در نظر دارد برای حفظ برجام همکاری با تهران را ادامه دهد و از شرکت های اروپایی خواسته است با ایران تجارت کنند اما کارشناسان می گویند در سایه بازگشت تحریم های آمریکا، مقامات اروپایی قدرت عمل زیادی برای تشویق شرکت های بزرگ چند ملیتی به ادامه فعالیت در ایران ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG