لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

دیدگاه| آسیب‌های تحریم نفتی ایران بیش از حد تصور است


یک نفتکش متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران - آرشیو
یک نفتکش متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران - آرشیو

جولین لی در مقاله‌ای با عنوان «‌آسیب‌های تحریم نفتی ایران بیش از حد تصور است»، که در بخش نظرات وبسایت بلومبرگ منتشر شده است، با استناد به گفته‌های صاحبنظران پیش بینی می‌کند که با بازگشت کامل تحریم‌های نفتی ایران در ماه نوامبر، تاثیرها سریعتر و به مراتب گسترده تر از دفعه پیش خواهد بود.

به عقیده او، با در نظر گرفتن شدت عمل دولت ترامپ در مقابل ایران در مقایسه با دولت باراک اوباما، انتظار نمی‌رود خریداران نفت ایران بتوانند معافیت چندانی از آمریکا دریافت کنند و نفت خام سبک ایران که از میدان‌های گاز طبیعی گرفته می‌شود نیز این بار مشمول تحریمهاست.

نویسنده می‌افزاید به رغم مخالفت اروپائی ها با خروج آمریکا از برجام، این شرکتها هستند که باید در باره معامله با ایران تصمیم بگیرند نه دولتمردها و دیوان سالاران. صرف تهدید محروم شدن شرکتها از بازار آمریکا و نظام بانکی این کشور کافیست که آنها را از خرید نفت ایران منصرف سازد.

نویسنده درپایان می‌افراید در ماه نوامبر روزانه بیش از ۱ میلیون بشکه نفت خام ایران از بازار کم می شود و این علاوه بر ۴۳۰ هزار بشکه در روز است که هم اکنون از صادرات نفت ایران کم شده است. بعد هم توقف صادرات نفت ایران به اروپا، امارات، ژاپن و به نصف رسیدن صادرات به هند، که در مجموع یک و نیم میلیون بشکه از صادرات روزانه نفت ایران کم خواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG