لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

هشدار روسیه و جمهوری اسلامی برای احیای برجام؛ غرب: دلیلی برای مذاکرات نمی‌بینیم


از راست سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و کریستوفر برگر سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان
از راست سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و کریستوفر برگر سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان

در حالیکه وزرای خارجه روسیه و جمهوری اسلامی در دو روز اخیر درباره عدم احیای برجام هشدار داده‌اند، به نظر می‌رسد کشورهای غربی چندان تمایلی برای از سرگیری مذاکرات ندارند. بعد از اینکه آمریکا این موضوع را بیان کرد، آلمان هم گفته دلیلی برای مذاکرات وجود ندارد.


هشدار لاوروف

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت: مسکو از ایالات متحده و متحدان غربی آن در دستیابی به توافق هسته ای با ایران حمایت می کند. وی همچنین نسبت به خطر یک مسابقه تسلیحاتی «غیرقابل بازگشت» هشدار داد.

لاوروف به رسانه دولتی روسیه گفت که عدم دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران منجر به تشدید تنش، مسابقه تسلیحاتی و درگیری آشکار با عواقب غیرقابل برگشت، خواهد شد.اگرچه روسیه نقش مهمی در تلاش برای احیای برجام ایفا کرده است، اما رابطه مسکو با تهران از زمان حمله به اوکراین تقویت شده و آن را در میان کشورهای غربی به یک «مخالف بین‌المللی» تبدیل کرده است.

تاکید امیرعبداللهیان بر پنجره موقت

از سوی دیگر حسین امیر عبداللهیان که روز چهارشنبه از سفر به عمان بازگشت، در جمع بندی مذاکرات خود، گفت: پنجره رسیدن به توافق از سوی ایران همیشه بازنخواهد بود.

عمان در دهه گذشته نقش میانجی را بین جمهوری اسلامی و آمریکا داشته است اما هنوز اطلاعی نیست که اینبار سلطان جدید عمان پیامی به وزیر خارجه جمهوری اسلامی داده یا خیر.

موضع آلمان: دلیلی برای مذاکره نمی‌بینیم

روز چهارشنبه، کریستوفر برگر سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان به رسانه ها گفت: از نظر ما، در حال حاضر هیچ نشانه یا دلیلی برای از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران وجود ندارد.

او‌ همچنین که آلمان بارها به صراحت اعلام کرده است که این مذاکرات در حال حاضر انجام نمی‌پذیرد.

برگر تاکید کرد که تمرکز اصلی برلین بر حمایت از جنبش اعتراضی ایران است، نه شروع سریع مذاکرات هسته‌ای. تمرکز آلمان در حال حاضر روی مذاکرات نیست، بلکه ایستادن در کنار مردمی است که در خیابان‌های ایران برای زندگی کردن در آزادی و عزت قیام‌کرده‌اند.

موضع آمریکا درباره «برجام مرده»

رسانه‌ها ده روز پیش اظهارنظر کوتاهی از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را منتشر کردند که گفته بود برجام مرده است اما فعلا اعلام نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در همان روزی که آقای بایدن این اظهارات را بیان کرد، گفته بود که ایران فرصت بازگشت سریع و دوجانبه به برجام را کشت. ایران از بازگشت متقابل به برجام عقب‌نشینی کرد.

پیش از آن هم مقامات وزارت خارجه آمریکا به صراحت گفته بودند که «برجام اولویت ما نیست.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمیمستقر در وین، از مدتها پیش از ایران می‌خواهد که درباره وجود اورانیوم اعلام‌نشده دست‌ساز کشف‌شده در سه سایت توضیح دهد. ایران تاکنون درخواست «دسترسی به مکان‌ها و مواد» و همچنین جمع‌آوری نمونه‌ها را کرده است.

در سوی دیگر اما اسرائیل بارها مخالفت خود را با تلاش‌ها برای احیای اعلام کرده است.

این‌ کشور می‌گوید که «حق خود را برای اقدام نظامی» به‌هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، محفوظ می‌داند.

XS
SM
MD
LG